Cooling performance investigation of nanofluids for internal combustion engine systems
Nanoakışkanların içten yanmalı motor soğutma sistemi soğutma performanslarının incelenmesi
- Tez No: 325600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNT ATALIK, YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada içten yanmalı motor soğutma sistemlerinin nanoakışkan kullanımı sayesinde soğutma performansı artışlarını nümerik olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma boyunca nanopartiküller sebebiyle oluşan performans artışını gözlemlemek üzere çeşitli analizler yapılmış ve iki nanopartikül materyali olan alüminyum oksit ve hegzagonal bor nitritin sağlamış olduğu performans artışları karşılaştırılmıştır. İlk olarak elmas ve TiO2 içeren nanoakışkanlar için yapılan analiz sonuçları literatürdeki deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak nümerik modellemenin doğrulaması yapılmıştır. Daha sonra ise nanoakışkan literatüründe sık kullanılmayan bir madde olan hegzagonal bor nitriti için yatay silindirde, sabit ısı akısı sınır şartıyla ve türbülanslı akış analizi yapılarak genel performansı incelenmiştir. Son olarak bir araba radyatörü kanalı modellenerek nanoakışkanların soğutma performansı araştırılmıştır. Bu analizlerde nanoakışkan için baz sıvı olarak su ve etilen glikol (%50 - %50) karışımı seçilmiş ve bu nanoakışkanda %5'e varan farklı konsantrasyonlardaki alüminyum oksit ve hegzagonal bor nitrit nanoparçacıkların etkisi karşılaştırılmıştır. Parçacık konsantrasyonuna, hava konveksiyonuna ve radyatör ön alanına bağlı olarak termal performans artışı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak hegzagonal bor nitriti içeren akışkanların alüminyum oksit içerenlere göre çok daha iyi performans artışı sağladıkları, ancak genel olarak nanoakışkan kullanımının incelenen sistem için performansta çok kısıtlı bir artış sağlayabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate numerically the cooling performance increase of an internal combustion engine cooling system due to the use of nanofluids. Throughout the study a set of analyses has been done to determine the performance enhancement due to addition of nanoparticles; and the performance enhancement for two nanoparticle materials, alumina and hexagonal boron nitride (hBN) is compared. First, numerical model verification is done for diamond and TiO2 containing nanofluids, comparing the model results with experimental results. Then an uncommon material in nanofluid literature, hexagonal boron nitride is introduced and its thermal performance is investigated in a horizontal tube and in turbulent regime. As a final analysis, a car radiator flow channel is modeled numerically to investigate the cooling performance of nanofluids. Water and ethylene glycol (EG) mixture (50% - 50%) is chosen as base fluid for the radiator analysis, in which the effects of two nanoparticle materials, alumina and hexagonal boron nitride in various particle volumetric concentrations up to 5% are evaluated and compared. Thermal performance increase, in terms of radiator cooling capacity increase is evaluated with respect to particle volumetric concentration, air side convection and radiator frontal area. As a result, it is shown that hexagonal boron nitride containing nanofluids have superior thermal performance with respect to alumina containing ones. However, the results indicate limited thermal performance improvement for the investigated cooling system by the use of nanofluids in general.