Gıda ürünlerinin satın alınmasında katkı maddelerine göre tercih yapılabilmesi için bir mobil uygulama
A mobile application for determining preferences according to additives to purchase food products
- Tez No: 325611
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık problemlerinin oldukça arttığı günümüz koşullarında, standartlara uygun, sağlıklı, kaliteli, uzun bir yaşam ve toplumu bu yönde bilinçlendirme, oldukça önem kazanan konular arasında yer almaktadır. Farklı kanallardan yapılan yayınlar, kullanıcının kendi araştırması ya da önceden gelen bilgiler doğrultusunda sağlığa zararlı olan ya da olabilecek gıda maddelerine dikkat edecek şekilde satın alma ve kullanma eğiliminin olduğu, gözle görünen bir gerçek halini almıştır.Dayanıklılık, raf ömrü, tatlandırma, görünüş ve yapı değiştirme amaçlı kullanılan gıda katkı maddelerinin, genetiği ile oynanmış birçok besin kaynağının, tüm canlıların sağlığını büyük ölçüde etkilediği ve yaşam döngüsünü tehdit ettiği konularında yapılan birçok araştırma ve yürütülen çalışma vardır.Tez, temel teorik konuların yer aldığı bölümler ve uygulamanın konu edileceği bölümden oluşmaktadır.Tez kapsamı dahilinde araştırılacak ve detaylı olarak incelenecek başlıklar; ambalajlı hazır gıdalar, katkı maddeleri, toplumun bu konularda bilinçlendirilmesi amacı ile yapılan örnek çalışmalar ve örnek mobil bir uygulamanın oluşturulması, olarak belirlenmiştir.Tüketicilerin satınalma sırasında tercihlerini bilinçli ve sorgulayarak yapmalarını sağlayacak mobil uygulama hazırlanacaktır. Uygulama ile kullanıcıların istedikleri gıdaların içerdiği katkı maddelerini, kullandıkları mobil telefon üzerinden, sorgulayabilmeleri sağlanacaktır. Sorgulama, belirlenecek kısa mesaj numarasına katkı maddesi isminin kısa mesaj ile gönderilmesi ile ya da ürüne ait barkod resminin çözünürlüğü yüksek kalitede olan bir telefon ile çekilmesinin ardından resimli mesaj kanalı kullanılarak gönderilmesiyle yapılabilecektir. Sonuçlar aboneye kısa mesaj ile bildirilecektir.
Özet (Çeviri)
In nowadays conditions, health problems increased too much. Living healty, longly and under proper conditions and also orientation of society in this purpose became valuable subjects. It is a reality that people are paying attention on differencing aliments as 'harmful' or 'unhealty' according to their personal researches, media or a priori.There are many researches and studies on harmful affects of the additives in products which provides durability, long shelf life, sweetener, better view and genetic operations.This thesis is composed by the essential theorical parts and presentation of mobile application.The subjects that will be searched and examined in the scope of this thesis are ready-packaged foods, their ingredients, additives and their utilization rates.Moreover there will be studies about orientation of society to make the right choices for healty nutrition.Finally a short message(SMS) and mutimedia message(MMS) supported mobile application, by which products can be queried according to their ingredients, will be designed and a pilote study will be presented. By this application users will send the name of an additive of a product by a short message or send the image of the product?s barcode by multimedya message. Afterwards they will receive a short message response including a detailed information about that additive.