Şirketlerin çevresel sorumluluklarının hukuksal esasları
Legal basis of companies' responsibilities of the arises from environmental law
- Tez No: 325633
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın ana unsurlarından biri olarak görülmekle birlikte, çevre ve doğal kaynakların gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan bir yaklaşımı da ifade etmektedir. Sürdürülebilir kalkınma firma düzeyinde incelendiğinde ise şirketlerin sürdürülebilirliği olgusuyla karşılaşılmaktadır. Bu bağlamda, şirketlerin ekonomik sürdürülebilirliği ile çevresel sürdürülebilirlik kavramlarının birlikte ele alınması ve bir anlamda uyumlulaştırılması sorunu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde söz sahibi en önemli paydaşlardan biri olarak şirketlerin sürdürülebilirlik stratejileri de son derece önemli kabul edilmektedir.Bu çalışmada bir rüzgar enerji santrali projesinin inşaat ve işletme aşamalarında yerine getirmekle yükümlü olduğu çevre hukuku mevzuatına uygunluğu ayrıntılı olarak irdelenmiş, projenin çevresel açıdan sürdürülebilirliğinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın amacı, çevresel sürdürülebilirlik kavramının tam olarak anlaşılmasını sağlamak ve bu kavramın, rüzgar enerjisi sektöründe olması planlanmış bir projenin inşaat sürecinde ve işletme faaliyetlerindeki eylemlerinin çevresel boyutta sürdürülebilirliğini, çevre hukuku prensipleri uyarınca eşik değerler gözetilerek değerlendirmektir.Hazırlanan tez çalışması ile şirketlerin sadece mevzuata uygunluk içim gereken yükümlülükler ele alınmıştır. Çevre bileşenleri olarak kabul edilen su, hava, flora-fauna ve toprak kapsamındaki yönetmeliklerin irdelenmesiyle çevresel açıdan sürdürülebilir olma durumunun belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has been considered both as a main instrument of socio-economic development and an approach aiming to transferring natural resources and environmental values to future generations. When examining sustainable development at a firm level, we have faced sustainability of companies. Within this context, a problem arises that the companies? environmental sustainability and economic sustainability of those should be harmonized. At present, sustainability strategies of those companies is to be considered as an important issue for their existance.In this study, the environmental responsibilities of a wind energy power plant, at both construction and production stages, has been investigated in detail with respect to whether obeying environmental legislatin or not.In light of the above summary, the purpose of this study is to explain the concept of sustainability and the criterias of a company when obeying environmental legal responsibilities, running in wind energy sector.In this master thesis, only environmental legal responsibilities of the companies have been studied. And the legislation selected for this study is the regulations addressing the environmental components as water, air, flora-fauna and soil.