Kapıdağ yarımadası litoral bölgesinde (Marmara Denizi) yaşayan Polychaeta (Annelida) türleri ve bazı ekolojik özellikleri
Polychaeta (Annelida) species living on littoral zone of Kapıdağ peninsula (Marmara Sea) and their some ecological properties
- Tez No: 325636
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Marmara Denizi'nin güneyinde yer alan Kapıdağ Yarımadası'nda yaşayan poliket türleri ile dağılımlarına etki eden ortam faktörlerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışma 5-6-7-8 Nisan 2011 ile 17-18-19-20 Ekim 2011 tarihlerinde yapılmıştır. İstasyonların 6'sı kıyıda (0,5 m), 15'i ise kıyıdan açığa doğru 1-30 m arasındaki derinliklerden (1 m, 5 m, 10 m, 20 m, 30 m) olmak üzere toplam 21 istasyonda iki mevsim olarak alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 21 familyaya ait 45 tür ve toplamda 40884 birey saptanmıştır.İlkbahar mevsiminde yapılan örneklemede 37 poliket türü ve 40108 birey, sonbahar mevsiminde yapılan örneklemede ise 27 poliket türü ve 776 birey belirlenmiştir. Kapıdağ Yarımadası'nda en yüksek tür ve birey sayısı ilkbahar mevsiminde elde edilmiştir.Örnekleme yapılan istasyonlarda belirlenen tür ve birey sayılarından yararlanılarak Shannon-Weaver çeşitlilik indeksi (H'), örnekleme yapılan istasyonlar arasındaki benzerliği belirlemek için Bray-Curtis benzerlik indeksi ve bölgesel dağılım modelini çözümlemek amacıyla çok boyutlu ölçekleme (MDS) yöntemleri ile yığın analizi sonucunda oluşan grupların kendi içlerindeki benzerlik ve farklılıklarına her bir türün yüzde katkısını saptamak amacıyla SIMPER analizleri uygulanmıştır.Kapıdağ Yarımadası'nda, ortamın ekolojik değişkenlerinden sıcaklığın 8-18 °C, tuzluluğun ? 12,5-29,2, çözünmüş oksijenin 3,8-15,3 mg/l ve pH'ın 7,2 ile 8,7 arasında değiştiği belirlenmiştir. Örnekleme sürecinde çalışılan istasyonlardaki yüzey sedimentinde belirlenen çamur yüzdesi % 0,3 ile 94,2, toplam organik karbon değerleri % 0,4 ile 3,5, toplam kalsiyum karbonat değerleri % 0,3 ile 85,9 arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study which is aimed to identification of polychaeta species and determination of environment factors that affect the distribution of species in Kapıdağ Peninsula in the south of the Sea of Marmara, was made on 5-6-7-8 April 2011 and 17-18-19-20 October 2011. From 21 stations in total, 6 of which were on the coast (0.5 m) and 15 of which were from the depths ranging between 1 and 30 m (1 m, 5 m, 10 m, 20 m, 30 m), samples collected in two seasons, totally 45 species and 40884 individuals belonging to 21 families were identified.During the sampling in spring 37 species and 40108 individuals, in autumn 27 species and 776 individuals were identified. The highest number of species and the highest number of individuals in Kapıdağ Peninsula were recorded in spring.Using the composition of the number of species and the number of individuals at the sampling stations Shannon-Weaver Diversity Index (H') was performed, Bray-Curtis Similarity Index was performed in order to determine the similarity between the sampling stations, Multidimensional Scaling (MDS) was performed in order to analyze the regional distribution pattern and SIMPER analyses were performed in order to identify the percentage of the contribution of each species to the similarities and differences within the groups formed after mass analysis.In Kapıdağ Peninsula, of the ecological variables of the environment temperature was determined to range between 8 and 18°C, salinity ? 12,5 and 29,2, dissolved oxygen between 3,8 and 15,3 mg/l and pH between 7,2 and 8,7. In Kapıdağ Peninsula, in the surface sediment at the sampling stations during the sampling period the percentage of mud between % 0,3 and 94,2, total organic carbon values were between % 0,4 and 3,5, total calcium carbonate values were between % 0,3 and 85,9.