Solunum sisteminin zorlanmış osilasyon tekniği ile modellenmesi
Modeling of respiratory system by forced oscillation technique
  1. Tez No: 325678
  2. Yazar: GÖKSEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN, YRD. DOÇ. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zorlanmış Osilasyon Tekniği (Forced Oscillation Technique - FOT) solunum sistemi mekaniği ölçme yöntemidir. Bu yöntem hastanın solunum sisteminin düşük genlikli salınımlar ile uyarılmasını gerektirir. FOT sistemi iki dinamik ve doğrusal olmayan salınım kaynaklarının birleşimidir: solunum sistemi ve genellikle hoparlör ile oluşturulan elektro-mekanik vibratör. Bu nedenle, FOT sinyalleri adını verdiğimiz havayolu hacimsel akış, ağıziçi basınç, solunum sıcaklığı ve hoparlör sürücü sinyali arasındaki doğrusal bağımlılık istatistiksel değerlendirilmede ilk araştırılması gereken konudur.
Özet (Çeviri)
Forced Oscillation Technique (Forced Oscillation Technique - FOT) is a method of measuring respiratory system mechanics. This method involves the stimulation of the patient's respiratory system with low-amplitude oscillations. FOT system is a combination of two dynamic and non-linear oscillation sources: respiratory system and electro-mechanical vibrator which is usually generated by the speaker. Therefore, the statistical analysis of the linear dependence between FOT signals should be the first step to investigate the FOT method.