An experimental study on enhancement of heat transfer in a solar air heater collector by using porous medium
Gözenekli ortam kullanılarak hava ısıtıcılı güneş kollektörlerinde ısı geçişinin arttırılması üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 325697
  2. Yazar: GİZEM MARABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ, PROF. DR. M. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı bir güneşli hava ısıtıcısnda gözenekli yapı kullanarak ısı transferinin arttırılmasıdır. Daha önceki araştırmaları öğrenmek için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu literature taramasına dayanarak bazı tasarım parametreleri belirlenmiş ve bu parametrelere gore Güneş & Rüzgar Enerjileri Laboratuvarına bir Güneşli Hava Istıcısı kurulmuştur.Güneşli hava ısıtıcısın, optimum tasarım parametrelerini ve maksimum verimini elde edebilmek için, içi boş ve içinde gözenekli yapı bulunan kanalların deneylerini içeren bir çok çalışma yapılmıştır. Bu amaç için değişik konfigürasyon ve tasarımlar incelenmiş ve test edilmiştir. Kollektör boyunca sıcaklık değişimi, kanal içindeki havanın ortalama hızı, yüzey sıcaklıklarının gözenekli yapıya gore değişimi, gözenekli yapıdan kaynaklanan basınç düşümü, fan ve elektrikli ısıtıcının harcadıgı güç değerleri düzenli olarak ölçülmüş ve tablolanmıştır. Deneysel sonuçlara göre ilgili grafikler çizilmiştir. Gözenekli yapının ısı transferine ve kollektör verimin olan etkisi bu grafikler üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to enhance the heat transfer of a solar air heater by using porous material. A comprehensive literature survey has been carried out to learn the previous researches. Depending on this literature survey, some design parameters were determined and a solar air heater was constructed to the Solar & Wind Energies Laboratory according to this parameters.In order to obtain the optimum design parameters and maximum efficiency of solar air heater, several studies have been carried out including clear and porous material assisted channels. For this purpose different configurations and designs were investigated and tested. Temperature data along the collector, average velocity of air inside the channel, pressure drop due to the porous material, power that fan and electrical heater consumes were measured and tabulated regularly. Related graphs were drawn according to the experimental results. The effect of porous material on the heat transfer and collector efficiency was discussed based on these graphs