Analysis of lysosomal neu4 sialidase associated proteins by using mass spectrometry (MS/MS)
Lizozomal neu4 sialidazın etkileşime girdiği proteinlerin kütle spektrometrisi (MS/MS) ile analizi
  1. Tez No: 325715
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN SEYRANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sialidazlar glikoproteinlerden, oligosakkaritlerden, ve glikolipitlerden sialik asit gruplarını uzaklaştıran glikohidrolazlardır. Memelilerde 4 adet sialidaz karakterize edilmiştir. Bunlar Neu1 (lizozomal), Neu2 (sitoplazmik), Neu3 (hücre membranı), Neu4 (mitokondriyel/lizozomal) sialidazdır. Sialidazlar birçok metabolik yolakta ve hücresel işleyişlerde rol almaktadır. Sialidazlar başka proteinlerle ilişki kurabilir ya da multiprotein kompleksleri oluşturarak beraber çalışabilir. Örnek olarak, Neu1 hücrede betagalaktosidaz ve katepsin A enzimi ile beraber lizozomda aktiftir. Diğer Neu2, Neu3 ve Neu4 sialidaz enzimlerinin proteinlerle ilişkileri tam olarak tanımlanamamıştır.Çalışmamızda lizozomal Neu4 enziminin ve yanında Neu1 enziminin ilişkili olduğu proteinleri kütle spektrometrisi ile belirleme ve sialidazların yeni rollerini bulmak amaçlandı. Proteinimizin cDNA'sı kalmodulin bağlanma bölgesi ve streptavidin bağlanma bölgesi ile işaretlendi. Anlatım vektörü memeli hücrelerine transfeksiyon yapıldıktan sonra sıralı afinite saflaştırması ile proteinler saflaştırıldı. Sonuç olarak çalışmamızda sialidaz Neu4 ve Neu1 ile ilişkili olan proteinleri, MS/MS vebiyoinformatik analizleri kullanarak tanımladık
Özet (Çeviri)
Sialidases are glycohydrolytic enzymes which remove sialic acid residues from glycoproteins, oligosaccharides and glycolipids. There are 4 different sialidases known in mammalians. These are Neu1 (lysosomal), Neu2 (cytoplasmic), Neu3 (cell membrane) and Neu4 (lysosomal/mitochondrial) sialidase. Sialidases are involved in many metabolic and cellular processes interactioning with another proteins or work together in multiprotein complexes. For example, Neu1 is only active with betagalactosidase and cathepsin A enzyme in lysosome. Interactions of sialidases Neu2,Neu3 and Neu4 enzyme with other proteins remain unknown In our study, we aimed to identify proteins which have interaction with sialidase Neu4 as well as Neu1 by using mass spectrometry analysis to find new possible roles of sialidases. Our bait protein's cDNA was tagged with calmodulin binding protein as well as streptavidin binding protein. After transfection and expression of vectors tomammalian cells, proteins were purified using tandem affinity purification (TAP). We identified some associated proteins with sialidase Neu1 and Neu4 by using MS/MS analysis and bioinformatics.