The effects of diatom shape and heat treatment on the mechanical properties of diatom-frustule-filled polymeric matrix composites
Diyatom fristül katkılı polimerik matrisli kompozitlerin mekanik özelliklerinde diyatomların şekil ve ısıl işlem etkisi
  1. Tez No: 325714
  2. Yazar: DOĞUŞ ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR, PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyatome fristülü şeklinin ve ısıl işleminin epoksinin basma mukavemeti üzerindeki etkileri belirlenmiştir. İzole edilerek ve kültür ortamında çoğaltılarak tek türe indirgenmiş farklı türdeki pennat diyatomeler epoksi matriste katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Ticari bir diyatomit, kristalizasyon derecesi artırtılmak için 600 oC ve 1200 oC arasında ısıl işleme tabi tutulmuştur. Epoksi matrisin ağırlıkça ~%6 oranında doğal diyatomit ve Achnanthes taeniata fristülü katkısı basma mukavemetini 60 MPa? dan sırasıyle 67 MPa ve 79 MPa? ya yükseltmiştir. Daha yüksek bir mukavemet (~10 MPa) ve elastizite modülü artışının Achnanthes Taeniata katkısı ile sağlandığı bulunmuştur. Doğal diyatomitin 1000 oC?deki ısıl işlemi epoksi matrisin basma mukavemetini artırmıştır. Katkısız epoksinin basma mukavemeti bu ısıl işlem ile %50 artış sağlayarak 60 MPa?dan 90 MPa?ya yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of diatom frustule shape and heat treatment process on the compressive mechanical properties of an epoxy matrix were experimentally investigated. Different pennate diatoms reduced to exclusive species by isolating and culturing were used as filler in the epoxy matrix. A commercial diatomite was heat treated between 600 oC and 1200 oC to increase the crystallinity. Filling epoxy matrix with ~6 wt% of natural commercial diatomite and Achnanthes taeniata frustuleincreased the compressive strength from 60 MPa to 67 MPa and 79 MPa, respectively.A higher strengthening, ~10 MPa, and moduli with Achnanthes taeniata frustuleaddition was found. The heat treatment of natural diatomite frustules at 1000 oC increased both compressive strength and stress values of the epoxy matrices. The compressive strength increased from 60 to 90 MPa with the heat-treatment process,providing 50% of increase in the compressive strength of neat epoxy.