Method development for protein identification with maldi-tof/tof by using on-surface digestion
Maldı-tof/tof ile protein tanımlaması için yüzeyde parçalama yöntemini kullanarak metot geliştirme
  1. Tez No: 325722
  2. Yazar: MELİKE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Protein tanımlaması ağırlıklı olarak, peptitlerin sıralı kütle spektrometrik verisinin bir protein veri tabanında taranmasıyla gerçekleştirilir. Bu sebeple, proteinler bir parçalama işlemi üzerinden belli bazı endoproteinazlar kullanılarak peptitlere dönüştürülürler. Bu örnek hazırlama basamağında, yüksek aktivitesi ve uygun kütle aralığına sahip ürünlerinden dolayı çoğunlukla tripsin tercih edilir. Solüsyondaki proteinler için solüsyon-içinde parçalama metodu uygulanırken, jele hapsolmuş proteinler jel-içinde parçalama tekniği ile parçalanabilir. Bu geleneksel parçalama metotlarına alternatif olarak proteinlerin, katı yüzeyler üzerine tutturulmuşken de parçalanabildiği gösterilmiştir. Bu çalışmada, yüzeyde parçalama olarak adlandırılan adsorplanmış proteinlerin parçalanma işlemi, hidrofobik ve iyonik adsorbentler kullanılarak farklı proteinler üzerinde kapsamlı olarak incelenmiştir. Ayrıca yüzeyde parçalama sonuçları solüsyoniçinde ve jel-içinde parçalama metodları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak yüzeyde parçalama metodu kütle spektrometresi ile protein tanımlamasında uygulanabilir ancak verimi, parçalama öncesi protein tutturulması ve parçalama sonrası peptit geri kazanımı şeklinde ayrı fakat birbiriyle ilişkili iki sürece bağlı olarak bir denemeden diğerine değişiklik gösterebilir. Buna rağmen, yüzeyde parçalama kütle spektrometresi öncesi protein zenginleştirme ve saflaştırma avantajlarına sahiptir. Bu işlemler özellikle çok az miktarda protein içeren örnekler ve etkili bir enzimatik aktivite için gerekli ve mühimdir. Son ve bir o kadar önemli olarak, aynı örnek kaynağından yeni ve farklı peptit sinyalleri elde edilebildiğinden, bu metot diğer parçalama metotlarına tamamlayıcı olarak uygulanabilir
Özet (Çeviri)
Protein identification is predominantly carried out by searching tandem mass spectrometric data of peptides in a protein database. For this reason, proteins are converted to peptides through a digestion process by using some certain endoproteinases. Trypsin is mostly preferred in this sample preparation step due to its high activity and products having appropriate mass range. Whereas in-solution digestion method is applied for the proteins in solution, proteins trapped in the gel can be digested by using in-gel digestion technique. Alternative to these traditional digestion methods, it has been reported that proteins can be digested too while they were adsorbed onto solid surfaces. In this study, digestion process of the adsorbed proteins, namely on-surface digestion is examined widely by using both hydrophobic and ionic adsorbents on different proteins. Results of the on-surface digestion were compared with in-solution digestion and in-gel digestion methods. As a conclusion, on-surface digestion is applicable for the protein identification by mass spectrometry; however, its yield may change from one experiment to another, depending on two separate but related processes: protein adsorption before the digestion and peptide recovery after the digestion. Nevertheless on-surface digestion has the advantages of protein enrichmentand protein purification prior to mass spectrometry. These processes are necessary and significant especially for the samples containing minute amounts of protein and an effective enzymatic activity. Last but not least, this method may be performed complementarily to other digestion methods since new and different peptides may be acquired from the same sample source