Fiber altyapı uygulamalarında coğrafi bilgi sistemi kullanımı: İzmir Karabağlar örnek çalışması
Using geographic information systems in fiber infrastructure applications: A case study of Karabaglar, Izmir
- Tez No: 678207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ LEVENT YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), coğrafi olarak tanımlanan herhangi bir nesne ile ilgili her türlü veriyi toplamayı ve yönetmeyi sağlayıp görsel olarak sunan bir sistemdir. Grafik, tablo ve metin olarak ifade edilemeyen verilerin coğrafi yakınlık, uzaklık, benzerlik ve farklılıkların gösterilmesini sağlayan, bunları bir bütün halinde gerçekleştirebilen güncel teknoloji ürünüdür. Telekomünikasyondan, ulaşıma, doğalgaz hizmetlerinden sağlık sektörüne ve eğitim hizmetlerine kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada CBS'nin telekomünikasyon sektöründeki kullanımından bahsedilmektedir. Bu çalışma kapsamında, fiber altyapısı olmayan bir bölgeye yeni bir altyapı tesis edilirken nasıl bir yol izlendiği ve CBS'nin hangi aşamalarda ne düzeyde kullanıldığını göstermek amaçlanmıştır. Türkiye'de var olan altyapı sorunları nelerdir, Türkiye ve dünyadaki altyapı çalışmalarının karşılaştırılması, farklı operatörlere ait altyapı şebekelerin paylaşılması niçin önemlidir, gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Uygulama kısmında ise ArcGIS yazılımı kullanılarak altyapısı olmayan bir mahalleye en uygun maliyet ile nasıl altyapı götürülür gibi sorular cevaplanmıştır. Mahalle seçimi yapılırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı araştırılmıştır. CBS'nin fiber altyapı uygulamasında ne gibi kazançlar getirebileceğinden bahsedilmiştir. Bu çalışma ile kullanılacak olan CBS programından faydalanılarak uygulama kapsamında İzmir ili Karabağlar ilçesi Kahramanlar ve Mimar Sinan Mahallelerinde verilerin bir araya getirilmesi, bilgisayar ortamına toplanması, çeşitli sorgulamaların yapılması ve analiz çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca mevcut veriler yardımıyla oluşturulan CBS ile altyapı sorunlarına çözümler bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) is a system that provides visual collections and management of all kinds of data related to any geographically defined object. It is a technology product that provides the geographical proximity, distance, similarity and differences of data that cannot be expressed as graphics, tables and text, and realizes them as a whole. It can be used in many areas from telecommunication, transportation, natural gas services to health and education services. In this study, the use of GIS in the telecommunication sector will be discussed. In this study, it is aimed to explain how a new infrastructure is established in a region without fiber infrastructure and to show at what stage and at what level GIS is used. Infrastructure in Turkey and around the world were compared. This study is trying to answer questions like what the existing infrastructure problems in Turkey are and why it is important to share infrastructures of different operators among each other. In the application part, questions such as how to establish an infrastructure to a neighborhood without any infrastructure using ArcGIS software will be answered. The answer to the question of what should be considered when choosing a neighborhood will be investigated. It will be discussed how GIS can bring benefits to infrastructure applications. By using the GIS program, data gathering, computerization, various inquiries and analysis studies will be carried out in Kahramanlar and Mimar Sinan neighborhood of Karabağlar district of Izmir province. In addition, we will provide solutions to infrastructure problems using GIS.