Anne ve babaların ebeveyn eğitimine ilişkin bilgi ihtiyacının belirlenmesi
- Tez No: 32576
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHTEŞEM TELSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Arastırma, anne ve babaların ebeveyn eğitimi konusunda ihtiyaç duydukları bilgileri incelemek, bu konuda yararlandıkları bilgi kaynaklarını belirlemek, araştırma sonuçlarına göre anne-babalara verilecek eğitimin yönünü belirlemede ilgili kuruluşlara önerilerde bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara'nın merkez ilçelerindeki ilkokul, ortaokul ve liseler ile bu okullardaki öğrenci sayılarını içeren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim İstatistiklerinden tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 150 öğrencinin, anne ve babaları üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, daha önce yapılan araştırmalara dayanılarak geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak, araştırmacı tarafından anne ve babalarla yüzyüze yapılan mülakatlar sonucu toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan ailelerde çocukların %32.7'si“6-11”, 31.3'ü“12-14”, %36.0'sı“15-18”yaş grubundadır. Çocukların %58.0'i kız, %42.0'si erkektir. Araştırma kapsamına giren anneler arasında ilkokul ve daha az öğrenin78 görmüş olanlar (%56.7), babalar arasında ise yüksek öğrenim görmüş olanlar (%36.7) yüksek orandadır. Araştırma kapsamına giren annelerde“31-40”(%53.3)f babalarda ise“41-50”(%46.0) yaş grubunda olanlar önde gelmektedir. Ebeveyn eğitimi konusunda ihtiyaç duyulan bilgilere ilişkin ilkokul çağında çocuğu olan anneler arasında, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma (%84.0) ile ilgili bilgiye ihtiyaçları olduğunu belirten anneler ilk sırada yer alırken, babalar arasında ise okul çalışmalarını motive etme (%78.0) konusunda bilgiye ihtiyaç duyduklarını belirten babaların ilk sırada yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to analyze the information needed by mothers and fathers related to parent education and to determine the sources of information used by them. The research included the mothers and fathers of 150 students selected from the primary, secondary and high schools in the central administrative districts of Ankara Province and from the statistics by the Ministry of National Education including the number of students in these schools by using the method of Layer Random Sampling. The data were collected by using a questionary form developed by the researcher and through interviews with the parents. The highest proportion of the mothers surveyed have primary school or less education (56.7%) and the highest proportion of the fathers surveyed have university edication (36.7%). About the information needed for parent education, the findings show that among the mothers with children at primary school those who reported that they needed84 information to provide their children with the habit of healthy nutrition take the first place (84.0%). On the other hand, among the fathers, those who reported that they needed information to motivate their children to study at school come first (78.0%). The majority of the parents with chilren at secondary school reported that they needed information to motivate their children to study at school. Among the mothers with children at high school those who informed that they needed information to provide their children with the habit of cleaning their rooms and to help them while choosing friends come first with 86.0 percent. On the other hand, the majority of the fathers, 86.0 percent, reported that they needed information to motivate their children to study at school. 147 of the mothers and 143 of the fathers included in the research make use of the sources of information related to parent education (98.0% and 95.0% respectively). Among" the mothers and fathers who use the sources related to parent education, those who use television take the first place ('87.8% and 90.2% respectively).