Ailelerin kredi kartı kullanım uygulamaları
  1. Tez No: 32577
  2. Yazar: SERPİL GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
79 7. ÖZET Araştırma, Hacettepe Üniversitesinde çalışan farklı gelir düzeylerindeki ailelerin kredi. kartı kullanım uygu lamalarını incelemek ve bu konuda ailelere geçerli önerilerde bulunabilmek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Hacettepe Üniversitesinde görev yapan akademik personel üzerinde yürütülmüştür. Denek grubunun seçiminde Tabakalı Rasgele Örnekleme metodu uygulanarak toplam n= 186 denek sayısına ulaşılmış tır. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak ailelerle yüz yüze yapılan mülakatlar sonunda toplanmıştır. Ailelerin 19'u (% 10.2) 7-14 Milyon, 62'si (% 33.3) 15-22 Milyon, 52 ' si (% 28.0) 23-30 Milyon, 5 'i (% 2.7) 31- 38 Milyon, 48'i (% 25.8) 39 Milyon ve daha yüksek toplam aylık gelire sahiptir. Araştırma kapsamına alınan ailelerden hem kadının hem de erkeğin birlikte kredi kartına sahip olduğu ailelerin oranı yüksektir. Araştırmaya katılan ailelerin yarıdan fazlasının (% 64.5) ek karta sahip olmadığı bulunmuştur. Tüm gelir gruplarında (7-14 Milyon % 78.9, 15-22 Milyon % 69.3, 23-30 Milyon % 61.5, 31-38 Milyon % 60.0, 39 + Milyon % 56.2) ek karta sahip olmayan ailelerin oranı ek karta sahip olan ailelerden yüksektir (p > 0.05).80 Ailelerin tamamına yakını (% 93.0) Banka kredi kar tına, % 58. 6' ı Perakendeci Kredi kartına, % 1.1' i ise Tek ödemeli kredi kartına sahiptir. Aileler arasında 2 adet Banka Kredi kartına sahip olan ailelerin sayısı (% 21.5) ilk sırada yer almaktadır. Araştırmada Tek Ödemeli Kredi Kartına sahip olduklarını belirten her iki ailede 39 Milyon ve daha fazla top lam aylık gelire sahiptir. Aileler tarafından en çok kullanılan kredi kartı çeşidi Banka Kredi Kartıdır (% 84,4). Araştırmaya alınan ailelerin yarısı (% 50.0) kredi kartını sadece alışverişte, yarıya yakını (% 4 6.8) hem nakit para çekmek hem de alışverişte, % 3.2 'i ise sadece nakit para çekmek için kullanmaktadır. Ailelerin % 28.0 'i kredi kartını nakit ödemeksizin alışveriş yapabilmek için, % 15. 7' si para taşımamak için, % 11.0' i -ise ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla almışlardır. Ailelerin kredi kartı kullandıkları harcama türleri arasında giyim (% 24.8), rekreasyon (% 16.5) ve yiyecek harcamaları (% 15.4) ilk üç sırayı almaktadır. Kredi kartı kullanmaya başladıktan sonra harcamalarında artış olan ailelerin sayısı (% 55.4) fazladır. 7-14 Milyon gelirli ailelerde kredi kartı kullanmaya başladıktan sonra harcamalarında artış olan ailelerin oranı diğer gelir gruplarından fazladır (p < 0.05).81 Kredi kartı kullanmaya başladıktan sonra harcamalarında artış olduğunu belirten ailelerin artış olan harcama türleri arasında ilk üç sırayı giyim (% 48.6), yiyecek (% 17.5) ve eşit oranlarda (% 10.7) rekreasyon ve akaryakıt harcamaları almaktadır. Ailelerin tamamına yakını kendileri için belirlenmiş harcama limitini aşmamaktadırlar. Ailelerin yarıdan az fazlası (% 52.7) borç dekontu eline geçer geçmez borcunun tamamını (kolaylık amacı ile kart kullanan), % 47.3 'ü ise borç dekontu ellerine geçtikten sonra borcunun bir kısmını ödeyip geri kalanı gecikme bedeli ile (taksit amacı ile kart kullanan) ödemektedirler. 7-14 Milyon aylık gelire sahip olan ailelerde borç dekontu eline geçer geçmez borcunun tamamını ödeyen ailelerin sayısı, 39 Milyon ve daha yüksek gelire sahip olan ailelerde' ise borç dekontu eline geçtikten sonra borcunun bir kısmını ödeyip geri kalanı gecikme bedeli ile ödeyenlerin sayısı düşüktür (p < 0.05). Araştırmaya alınan ailelerin % 25.3 "ü kredi kartını kendileri iptal ettirmişlerdir. Ailelerin kredi kartını iptal ettirme nedenleri arasında ilk sırayı çalınması, kaybolması nedeniyle iptal ettirenlerin oranı (% 4 6.8) almaktadır. Bunu eşit oranlarda (% 23.4) harcamalarda artışa neden olması ve kart veren kurumdan memnun olmama izlemektedir.82 Ailelerin yarıdan fazlasının (% 79.0) kredi kartları ile ilgili sorunları vardır. Bu sorunların başında (% 28.4) kredi faizlerinin yüksek olması gelmektedir. Ailelerin yarıdan fazlası (% 60.8) sahip oldukları kredi kartı/kartları dışında kredi kartına sahip olmak istememektedir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The research is conducted planned and managed in or der to offer valid proposals to family groups in different income levels employed at Hacettepe University in the uti lization of the credit cards. Research was conducted among the academic personnel employed by the Hacettepe University. The selection of the experimental subject group was realized by employing Random Layer Sampling reaching to a total n = 186 sampling figure. The data for the research was collected as a result of one on one discussions and with strict adherence to the questions of the questionnaire form. Of the families studied, the monthly income amounts for 19 families (10.2 %) were TL 7-14 million, 62 families (33.3 %) TL 15-22 million, 52 families (28.0 %) TL 23-30 million, 5 families (2.7 %) TL 31-38 million and 48 fami lies (25.8 %) were TL 39 million or more. Among the families included in the research the num ber of both spouses possessing credit cards was relatively higher. More than the half of the families (64.5 %) partici pating in the research did not possess additional cards. The ratio of families in all the income groups (TL84 7-14 million 78.9 %, TL 15-22 million 69.3 %, TL 23-30 million 61.5 %, TL 31-38 million 60.0 %, TL 39 million + 56.2 %), not possessing additional cards is higher than the families with additional cards (p > 0.05). While nearly of all the families (93.0 %) possess bank credit cards, 58.6 % has retail credit cards, and 1.1 % possesses single payment credit cards. Families having the possess more than two separate bank cards are placed on the top row (with 21.5 %). Both of the families possessing Single Payment Cre dit Card indicated a monthly income of TL 39 million or more. The type of credit card being used by most of the families (84.4 %) is the Bank Credit Cards. Of the families included in the research, while the half (50.0 %) uses the credit card only for shopping pur poses, nearly the other half (46.8 %) uses the credit card both for cash advance and shopping, while 3.2 % uses uses it only for cash advance. Of the. families, 28.0 % utilizes the credit card for cash free purchases, 15.7 % in order not to carry cash and 11.0 % for convenience of payment purposes. The top three areas where the credit cards are uti lized by the families are as follows : 24.8 % for clot hing, 16.5 % for recreation and 15.4 % for food purchases. The number of families with increase spending folio-85 wing the utilization of the credit card have increased mo re than 55.4 %. The ratio of the family groups with the monthly in come between TL 7-14 million whose spending have increased following the utilization of the credit cards are higher than of those with other income groups (p < 0.05). The top three areas where the credit cards are uti lized by the families who have indicated an increase in their spending are as follows : 4 8.6 % for clothing, 17.5 % for food and 10.7 % equally recreation and fuel purchase purposes. Nearly all the families do not exceed beyond pre determined card limit amounts. A little more than the half of the families (52.7 %) pays the card debt in full upon the immediate receipt of the statement (those utilizing the card for convenience purposes) and 47.3 % pays the card debt in monthly ins tallments to include the service charge (those utilizing the card for installment purposes). The number of tha families paying the card debt in full, upon the immediate receipt of the statement, with monthly incomes of TL 7-14 million is lower than those of the families with the income of TL 39 million or more pa ying the card debt in monthly installments to include the service charge (p < 0.05). The 25.3 % for the families included in the research86 has had their own cards annulled. The major reasons for annulment/cancellation of the card are pilferage and/or loss (46.8 %). In the equal ra tio increasing spending and displeasure with the issuing organizsation follows the above (23.4 %). More than the half of the families (79.0 %) exercise problems relating to the credit cards. The major problem is the high credit interest grades. More than the half of the families (60.8 %) do not show a desire to have more than the credit card/ cards that they presently possess.