Sedenter bayanlarda vücut kompozisyonu değişikliğinin koşu ekonomisi üzerine etkisi
- Tez No: 32575
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN DERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşlan 23-35 arasında değişen (x=29.7, SD=+3.78) 10 sağlıklı sedenter bayan denek grubunu, yaşları 23-39 arasında değişen (x=31.7, SD=+6.14) 8 sağlıklı sedenter bayan da kontrol grubunu oluşturdu. Denekler 1. testlerini olduktan sonra 8 hafta boyunca haftada 3 gün düzenli antrenman yaptılar ve süre sonunda 2. teste tabi tutuldular. Denek ve kontrol grubunun vücut kompozisyonunu belirlemek için deri kıvrımı ve çevre ölçümleri 1. test ve 2. test öncesi yapıldı. Yapılan ölçümler sonucunda; Dakikada 106m. hızda % yağ oranı ve yağ ağırlığı ile ekonomi arasında zayıf bir ilişki (r=-0.34, r=~0,45), yağsız vücut ağırlığı ile ekonomi arasında ise hiçbir ilişki bulunmamıştır (r=-0.15). Dakikada 120m. hızda % yağ oranı ve yağ ağırlığı ile ekonomi arasında negatif yönde orta güçlükte bir ilişki (r=-0.62, r=-0.68), yağsız vücut ağırlığı ile ekonomi arasında ise hiçbir ilişki bulunmamıştır (r=0.19). Dakikada 133m. hızda % yağ oranı ve yağ ağırlığı ile ekonomi arasında negatif yönde orta güçlükte bir ilişki (r=-0.53, r=-0.62), yağsız vücut ağırlığı ile ekonomi arasında ise hiçbir ilişki bulunmamıştır (r=0.007). 68
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of body composition changes on running economy in sedentery women. Ten healthly women ages between 23-35 (x=29.7, SD=+3.78) were the experimental group, eight healthly women ages between 23-39 group after first physilogical estimates have been exercised for 8 weeks (3times a week) and end of the exercise period the second physiological values were estimated. Body composition values of both the experimental and the control groups were estimated before the first and the second physiological tests. At 106m. /min. speed, the weak correlations were observed between running economy; and the percent of body fat, and fat weight (r=- 0.34, r=-0.45). No correlation could be noted between running economy and lean body weight (r=-0.15). At 120m. /min. speed; inverse slightly correlations were observed between running economy and percent of body fat and fat weight (r=- 0.62, r=-0.68). No correlation could be noted between running economy and lean body weight (r=0.19). At 133m. /min. speed; inverse slightly correlations were observed between running economy and percent of body fat and fat weight (r=- 0.53, r=-0.62). No correlation could be noted between running economy and lean body weight (r=0.007). 69