Kazıklı iskele yapılarının deprem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake performance pile pier structures
  1. Tez No: 325784
  2. Yazar: FARUK BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada 1975 Deprem Yönetmeliğine göre tasarlanmış kazıklı iskelelerin deprem performanslarının DLH 2008?e göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 1975 Deprem Yönetmeliği şartlarına göre 12 farklı kazıklı iskele modeli sap2000.v14 programında oluşturulmuştur. 1975 Deprem Yönetmeliğinin şartlarına göre boyutlandırılıp detaylandırılan yapıların DLH 2008 yönetmeliğinin performans hedeflerini sağlayıp sağlamadığı yine SAP2000v.14 programı ile belirlenmiştir. Modeller DLH 2008'e göre normal sınıfa giren yapılar olarak kabul edilmiş ve performans düzeyleri bu sınıfa göre değerlendirilmiştir.Yönetmeliğe göre mevcut kıyı ve liman yapıların performans değerlendirilmesi Dayanıma Göre Tasarım (DGT) ve Şekil Değiştirmeye Göre Tasarım (ŞGT) yöntemleridir. Bu tez kapsamında DGT yöntemine göre performans hedefleri irdelenmiştir. Tasarlanan iskelelerin İzmir Körfezi civarlarında olduğu kabul edilerek bu bölge için spektral ivme değerleri DLH 2008 EK-A dan 27.0 boylam ve 38.4 enlem değerleri ne göre belirlenmiştir.Yapılan çalışmanın sonucunda 1975 Deprem Yönetmeliğine göre tasarlanmış iskele yapılarının DLH 2008'e göre deprem performansları incelendiğinde, mevcut iskele yapılarında gerilme, yer değiştirme ve göreli ötelenme problemlerinin olduğu görülmüştür. Bu yapıların güçlendirilmeleri gerekli görülmüş ve kazık kesitlerinin arttırılması ve zemin iyileştirme çalışmalarının yapılması önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the situation of existing piled pier structures, which was designed in accordance with `Turkish Earthquake Code 1975? with the `DLH 2008?. For this reason, 12 different piled pier models were created by using sap2000.v14 program according to the specifications of `Turkish Earthquake Code 1975?. These models were designed and detailed performance `Turkish Earthquake Code 1975?: Then, it was determined whether performance criteria were also met by `DLH 2008? by using SAP2000.v14 program. These models were accepted as normal classes of structures and performance levels were evaluated with respect to this class.In this standard, the evaluation of existing coastal and harbor structures is evaluated by both design for strength (DGT) and design for deformation (ŞGT). In this thesis, performance targets were examined with respect to the method of design for strength (DGT). The designed piers was accepted in İzmir bay and for this region spectral momentum values were taken as 27.0 for longitude and 38.4 for latitude from the appendix A of `DLH 2008?.As a result of this study, earthquake performance of piled pier structures designed according to the `Turkish Earthquake Code 1975? was examined, and it was seen that there are stress, displacement and relative translation problems in the existing piled pier structures. Therefore, these structures are required to reinforce, and also it was suggested that both the cross section of piled pier structures should be increased and the study of soil improvement should be done.