Bir çimento fabrikasında çalışan vardiyalı işçilerin sağlık sorunları
- Tez No: 32583
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Ankara'da kurulu bir çimento fabrikasında, vardiyalı işçilerin sağlık sorunlarını belirlemek amacıyla yapılan araştırma kapsamına 83 vardiyalı, 40 sürekli gündüz çalışan toplam 123 işçi alınmıştır. Araştırma sonucunda; vardiyalı işçilerde sigara içme oranının sürekli gündüz işçilerinden. daha fazla, günlük ortalama uyku sürelerinin ise daha' az olduğu, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, kilo alma ve halsizlik yakınmalarının vardiyalı işçilerde sürekli gündüz işçilerine göre önemli oranda fazla olduğu bulunmuştur. Vardiyalı işçilerde tüm nedenlere bağlı absentizm hızı, sürekli gündüz işçilerine göre daha düşükken, hastalık ve iş kazası nedeniyle absentizm başına ve kişi başına ortalama iş saati kayıpları daha yüksektir. Vardiyalı işçilerde kaza sıklık oranı vardiyasız işçilere göre daha düşük olmasına rağmen kaza ağırlık oranı daha yüksektir. Gece vardiyasında işçilerin algılama, dikkat ve yakın hafıza düzeyleri sabah ve öğleden sonra vardiyasına göre önemli ölçüde düşmektedir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aspects of shiftworkers' health were studied in a cement factory in Ankara. 83 shiftworkers and 40 non-shiftworkers were investigated and compared. The analysis of data showed that shiftworkers smoked more than day workers. Daily average sleep hours were less shiftworkers than day workers. Shiftworkers significatly suffered more than non-shiftworkers from digestive problem, headache, obesity and fatigue. Comparisons between day and shiftworkers pointed out that while shiftworkers had less total absenteeism rate they had more severity of absenteeism due to sickness and injuries. Although accident frequency rate was less than day workers, accident severity rate was found higher in shiftworkers. Perception, attention and immediate memory significantly decreased for night shiftworkers in comparison with others. 75