İş sağlığı politikası ve eylem programı için yöntem önerisi (Ankara örneği)
- Tez No: 32584
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
124 ÖZET Ankara'da, 21 işkolunda, 50 ve daha çok işçi çalıştıran 148 işletmede yürütülen tanımlayıcı araştırmada,tüm işletmelerde risk etmenleri saptanmış,'iş¬ kollarına ve önceliklerine göre kümelendirilmiştir. Aynı işletmelerde risk etmenlerine karşı alınan önlemler işkollarına ve niteliklerine göre kümelendirilmiştir. Önlem alınmayan risk etmenleri temelinde işletmelerin ve işkollarının risklilikleri belirlenmiştir. işkolları, risk etmenleri ve önlemler temelinde saptanan risk ve önlem skorlarına göre sıralanmışlardır. İşkollarında saptanan öncelikli risklerden işçilerin sağlık ve güvenli¬ ğinin korunması için alınabilecek önlemlerin tümü saptanmış; bu önlemler ara¬ sından işletmelerin kendi olanaklarıyla uygulayabilecekleri en etkin önlemler belirlenmiştir. İşçilerin sağlık ve güvenliğinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla işletme içinde ve dışında örgütlenmiş kurumsal altyapı ile işletmelerde sapta¬ nan riskler, alınan ve alınabilecek önlemler arasında bağlantı kurulmuş; işlet¬ melerin iş sağlığı sorunlarından yola çıkılarak, bu kurumların etkinlik düzey¬ leri belirlenmiştir. İşletme içinde ve dışında görev yapan kurumsal altyapının işletmeleri, işçilerin sağlık ve güvenliğini koruyacak ve geliştirecek biçimde etkileyebil- mesi için gerekli olan yapısal değişimler belirlenmiştir. Buna göre: -İşletmelerde incelenen risk etmenlerine karşı alınan Önlemler yetersiz¬ dir. İşletmeler, risk etmenlerine karşı, kendi olanaklarıyla etkin önlem alına¬ bilir. Etkin önlem alındığında işletmelerin ve işkollarının riskliliklerini sı¬ nırlamak olanaklıdır. Ancak bu önlemlerin alınabilmesi işletmelere yeterli bi¬ limsel ve teknik destek sağlanmasına bağlıdır. -Risk etmenlerinin denetlenmesinde, kaynakların en etkin ve verimli de¬ ğerlendirilebilmesi için, işe öncelikli risklerin önlenmesinden başlanmalı; bu amaçla, öncelikle işletmelerin kendi olanaklarıyla uygulayabilecekleri yöntem¬ ler seçilmelidir. İşletmelerde, kişinin korunmasına yönelik yöntemlere öncelik verilmiş, bu yöntemlerde gereksinilen her yerde kullanılmamıştır. Kişisel korunma yöntem¬ lerinin gereksinimi olan işçilerin bir bölümünce kullanılıp, geri kalanınca kullanılmaması bu yöntemlerin sınırlı olan koruyuculuklarını daha da sınırla¬ maktadır. İşletmelerde ve dışında örgütlenmiş kurumsal altyapı işletmeleri sağlı¬ ğın ve güvenliğin korunmasından yana etkilemekte yetersiz kalmaktadır. Bu ye¬ tersizliğin öncelikli nedenleri arasında: işletme, işkolu ve ülke düzeyinde saptanmış bir iş sağlığı politikasının ve öncelikler temelinde belirlenmiş bir eylem programının bulunmaması; kurumların insan gücü, araç-gereç kaynaklarının yetersiz oluşu, işletmelerin gereksinimleriyle, kurumların girişim yöntemleri¬ nin uyuşmaması, kurumların sonuç almak yerine, eksik saptamayı öncelik olarak görmeleri, kurumlararası ilişkilerin ve kurumların işletmelerle ilişkilerinin yasal düzenlemelerde öngörülenlerle sınırlı kalması ve işletmelerin gereksinim¬ lerini karşılamaktan uzak olması, sayılabilir. -Sağlığın ve güvenliğin korunması, sistem temelinde örgütlenmiş kurumla¬ rın, işletmelerde kendi aralarında ekip anlayışıyla eklemlenerek yürütecekleri yönteme dayalı, sürekli ve kalıcı çalışmaya bağlıdır. Bu çalışma her düzey için tasarlanmış bir politikaya ve önceliklere dayalı bir eylem programına dayanma¬ lıdır.
Özet (Çeviri)
.. SUMMARY With this research, risk factors in 148 enterprises located in Ankara, that has more than 50 eraployees and spread to 21 sectors are exarained and classified according to the pricaities of these risk factors. For this descriptive study, the data is collected by the researcher using a standart questionnaire which is filled during the site visits of the anterprises. Preventive measures taken against the risk factors are grouped according to the sectors and quality then the risk situation of each enterprise and sector is sfeored using the risk factors vrithout any preventive«easure as a sriterion. Organizational infrastructure both in the micro and macro environment to prevent and improve the health and safety of the employers, risk factors Dbserved, preventive measures taken and could be taken, are the components of the evaluation. Some of the necessary structural changes to influence the enterprises to prevent and improve the health and safety of the employers are defined with the findings. «.