Oyuncu eğitiminde Moliere'in tiyatro oyunlarının yeri, dramaturjisi, reji ve diksiyon çalışması
The study of dramaturgy, directing and the study of elocution of Moliere?s plays and their place in education of acting
  1. Tez No: 325909
  2. Yazar: TOLGA ÖZENÇ ÖZENÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAMİNE HACIYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Moliere'in eserleri çevrildiği her dilde büyük başarı sağlamış, her kültür onun eserlerinde kendinden bir parça bulabilmiştir. Moliere ?Komedinin vazifesi, insanları eğlendirmek suretiyle ıslah etmektir? derken aslında yazma sebebinin ve oyunlarının gerçek alt metnini gözler önüne sermiştir. Lise piyeslerinde, oyunculuk bölümleri giriş sınavlarında, bölüm oyunlarında, özel ve ödenekli tiyatroların repertuvarlarında her zaman bulunan ve sıkça sahneye konulan Moliere ve oyunlarıyla ilgili bu çalışmada Moliere'in Evrensel bir yazar olduğunu unutmadan, hayatını ve eserlerini incelerken yerel anlamda nasıl anlaşıldığını ve oyunlarının oyunculuk eğitiminde (varsa) etkilerini anlamaya çalışacağız. Bunu yaparken de Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı'nın Moliere oyunlarından olan ?Zoraki Hekim? isimli oyununu inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Works of Moliere has been a great success in every language it was translated into and each culture has found a piece of its own in his works. When saying ? the duty of comedy is to educate people by entertaining them?, Moliere in fact unfolded the subtext of his reason of writing and of his plays. In this study, which is about Moliere and his plays that are frequently staged and are in high school plays, in the entrance exams of the department of Performing Arts, in the plays performed by departments and in the repertoires of professional theatres, we are going to try to understand how Moliere has been perceived locally when studying his life and works and we will try to understand the effects of his plays, if there are some, on acting education. While doing this, we are going to study the play called ?? which is one of Moliere?s plays performed by Selçuk University Dilek Sabancı Conservatory.