İlköğretim okullarında meydana gelen yapısal değişimler hakkındaki yönetici ve öğretmen görüşleri
Views of teachers on the structural changes in primary education
- Tez No: 99626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. CENGİZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu araştırma; İlköğretim Okullarının yapı boyutunda meydana gelen örgütsel değişimlere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ile, yapısal değişimlere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri arasında anlamlı fark olup olmadığı, ayrıca yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine kişisel özelliklerinin etkili edip etmediği de belirlemiştir. Araştırma, amaca uygunluğu nedeniyle tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Edirne ili merkezinde bulunan tüm İlköğretim Okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise; 80 yönetici ve 321 öğretmenden meydana gelmektedir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından amaca uygun olarak geliştirilen anket ile 80 yönetici ve 321 öğretmene uygulanarak toplanmıştır. Anketin I. Bölümünde, yönetici ve öğretmenlerin kişisel özelliklerine ilişkin 4 adet çoktan seçmeli soru, II. Bölümde ise, yapısal değişim faaliyetlerine ilişkin 35 adet derecelendirmen önerme mevcuttur. Anketin uygulanması ile elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS programında çözümlenmiştir. Anketin I. Bölümündeki yönetici ve öğretmenlerin kişisel özelliklerine ait dağılımlar frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tablolar halinde sunularak incelenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin, yapısal değişimlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasında aritmetik ortalama (X), standart sapma (S), ve“t”testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine, kişisel özelliklerinin etkisi belirlenirken de aritmetik ortalama (X), standart sapma (S) ve varyans analizi (F) tekniklerinden yararlanılmıştır. Anlamlıkların tespitinde oc:0,05 düzeyi esas alınmıştır.Elde edilen bulgular neticesinde; yapısal değişim faaliyetlerini gerçekleştirmede öğretmenlerin oldukça istekli olduğu, yöneticilerimizin değişimi gerçekleştirebilecek liderliği üstlenmekle beraber, değişim yönetimi ile ilgili bilgi ve uygulamaya ilişkin yetersizliklerini gidermek için çeşitli çalışmalar yapmaları gerektiği söylenebilir. Ayrıca yöneticilerin değişim yönetme konusundaki yetkilerinin artırılması ve değişimi gerçekleştirmek için gerekli finansmanın sağlanması gerektiği de tespit edilmiştir. Çağı yakalama ve toplumsal değişimin öncüsü olma misyonunu üstlenen eğitim kurumlarının, bu fonksiyonlarını daha kısa sürede başarı ile yerine getirmeleri için bu konuda daha fazla araştırmalar yapılıp, sonuçlarının sistemde uygulanabilir olması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The study was performed to evaluate the ideas of the managers and instructors about the organizational changes occurred in the structural content of the primary schools. In this study whether there is any meaningful differences of the ideas of the managers and instructors about the structural changes have been determined. Furthermore, the effects on their ideas have been analyzed. It seemed appropriate to adopt the model of searching the purpose of the study. The working space of the survey primary schools of the city center in Edirne. The sampling exemplifying of the study is 80 managers and 321 instructors of the survey which was developed appropriately to the 80 managers and 321 instructors. In the first part of the survey, there are four questions with multiple choice about the personal traits of the managers and instructor, and in the second part there are also 35 scaling propositons including these influential behaviours. The results which is obtained by the application- of the survey have been evaluated in the“computer program SPSS. The distribution frequencies of the personal traits have been analyzed by the prepared charts. In the comparison and determination of the ideas of the managers and instructors about the organizational changes, the arithmetic mean (X), the standart deviation (S) and the ”t test" techniques have been extensively used throuqhout the study. Moreover, the effects of the personal traits on the ideas of the managers and instructorshave been determined by the anthmetic mean (X), standart deviation (S) and veriance analysis. The determination of the for significance was taken a: 0,05 as abase. As a conclusion of the obtained results, the instructors want to accomplish the structural reforms and the managers are ready to play a leader role. However, the lack of the knowledge and practical applications of the reform management must beIV fullfilled by the several working processes. Furthermore, the authority of the managers and the financial support for the reform process were determined to be increased. The necessary studies for different levels in the system must be performed to get practical solutions so that the educational organizations can lead a mission for social reforms and in a short time period modernization process.