Eğitimin sosyal işlevleri bağlamında dershaneler (İzmir'den bir örneklem)
Private courses in terms of education?s social functions (a sample from Izmir)
  1. Tez No: 325937
  2. Yazar: ÖZGE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın konusu, eğitimin sosyal işlevleri bağlamında dershanelerdir. Araştırmanın amacı; değişen eğitim sistemi, sosyoekonomik koşullar, okur-yazar oranının ve yükseköğrenime devam eden kişi sayısının artması sonucunda ortaya çıkan dershanelerin öğrencilerin eğitimi açısından hangi konumda olduğunu irdelemektir. Bu bağlamda şu sorulara cevap aranmıştır: `Öğrencilerin dershane ve okula bakışları nasıldır?', `Dershaneye ve okula bakışları arasında fark var mıdır? Eğer fark varsa hangi noktalarda farklılık oluşmaktadır?'Araştırma iki bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde kavramsal açıklamalar ve eğitim tarihi, dershanelerin ortaya çıkışı, dershaneler ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise yapılan araştırma sonuçları ve yorumlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is private courses in terms of education?s social functions. The purpose of the study; to examine the state of private courses which occured as a result of changing the education system, socioeconomic conditions, increasing of proportion of literate and the number of people who goes to university in terms of students? education. In this context the following questions were tried to answer: `What are students? perspectives on private courses and school??, `Is there a difference between private courses and school perspectives??, `If there are differences on which points?? Study consists two parts: In the first part?s content is: Conceptual explanations, history of education and information about private courses. In the second part?s content?s is: The results and the comments of the study.