Türkiyenin öncülük ettiği ekonomik birleşmeler KEİ, ECO ve D-8 örnekleri
Turkey's has led economic conslidation BSEC,ECO and D-8 samples
  1. Tez No: 614754
  2. Yazar: SERDAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KURTBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Küreselleşme değişim ve etkileşim süreci olarak tüm ülkeleri olumlu veya olumsuz etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilemiştir. Küreselleşme süreci artık kaçınamayacağımız bir hayat gerçeğimizdir. Ekonomik açıdan küreselleşmenin Türkiye'ye etkisi bölgeselleşme odaklı olmuştur. Uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlar ülkeler arasındaki ekonomi, bilim, ticaret, eğitim, teknik, politik, kültürel, siyasal konularda işbirliğinin her ülkenin çıkarına olacağı inancıyla kurulmuştur. Söz konusu kuruluşların amacı, ülkeler arasındaki her türlü konuda bilgi alışverişini sağlamak ve böylece dünya düzenini dengede tutmaktır. Bu amaçla kurulan işbirliği veya kuruluşlar ülkelerle aralarında karşılıklı faaliyetlerini sürdürmektedir.Ülkeler hem çıkarları doğrultusunda hem de karşılıklı sorunlarını hafifletme imkânı sağlar.Türkiye gerek dünya gidişatı doğrultusunda gerek çevresindeki düşük yoğunluklu savaşlarla çevrelendiğinden bölgeselleşme eğiliminde olmuştur. Bölgesel bütünleşme sadece coğrafi yakınlığı değil, aynı zamanda, kültürel, ekonomik ve politik uyumu veya benzerliği de kapsayan bir oluşumdur. Türkiye'nin de öncülük ettiği bütünleşmelerden sağladığı, sağlayamadığı ya da sağlamaya çalıştığı yararlar ve bu bütünleşmelerin ne kadar başarı olup olmadığı araştırılmıştır. Ekonomik ve mali bütünleşmelerin avantajlarından söz etmek gerekirse piyasa genişlemesinde üretimin artmasının sağladığı faydalar, dışsal ekonomiler, rekabet ve pazarlık gücünün artması gibi faktörler ülkeleri bütünleşme olgusu içine çekmektedir. Ülkemizin öncülük ettiği Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ve D?8 bütünleşmelerinde ki başarısı başarısızlığı ve sürecin gelişimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Globalisation change is interactive process as affecting all countries, Turkey, too. Globalisation process is inevitable real of our lifes. Economically, its effect on Turkey has been focused-territorialization. International economic and financial corporations were built so as to have advantages for corporation of every country on economy, science, trade, education, technical, political, cultural issues among countries. Goal of corporations mentioned, provide information exchange among countries in every respect and thus balance the world order. For this purpose, established corporation and establishments carry mutually their actives with among countries. Countries provide both their advantages and overcome their problems.As Turkey has been surrounded with both world develepment and low density wars, it tens to be territorialization. Territorial integrity is a development not only includes proximity but also at the same time cultural, economical and political conformity and similarity. It has been researched that integrations which Turkey lead, too of benefits supplied, not supplied and will supply and these integrations to what extent is succesful. If we mention advantages of economical and financial integrations, about market spread, benefits of increasing production, like external economies, rivalry and increasing of bargaining power elements absorb in to integration phenomenon. It will be analyzed which our country leds to, Black Sea Economic Cooperation (BSEC), Economic Cooperation Organisation (ECO) and succes and unsuccess of in D-8 integration and development of process.