Turizm işletmelerinde E-Ticaret: yemeksepeti.com üzerinde satış yapan yiyecek-içecek işletmelerinde bir inceleme: Konya ili örneği
E-trade in tourism enterprises: an investigation at the food and beverage establishments making sale on the emeksepeti.com: The case of Konya
- Tez No: 325959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM ÇELTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinin yeni ticaret biçimi olarak adlandırılan e-ticaret (e-commerce) alışılagelmiş ticaret kavramına çok farklı boyut kazandırarak ticarette yeni bir çağı başlatmış, her sektörde olduğu gibi yiyecek-içecek sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Her türlü teknolojik ürün elektronik ticarette kullanılsa da çalışmada internet üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret kavramı üzerinde durulmuş, internetin ve bilgi teknolojilerinin ülkemizdeki yiyecek-içecek işletmelerine etkisini araştıran uygulamaların sayıca azlığından hareketle gerçekleştirilen araştırmanın evrenine, Türkiye'de en büyük pazar payına sahip ?yemeksepeti.com?da faaliyet gösteren toplam 5487 yiyecek-içecek işletmesi dahil edilmiştir.Çalışma; yeni yüzyılın yeni ticaret anlayışı olan e-ticaretin yiyecek-içecek işletmeleri açısından önemini saptama; işletmelerin e-ticarete girmelerinin temel nedenlerini araştırma; mal ve hizmetlerin pazarlanmasında siteden ne ölçüde faydalandıklarını belirleme, ayrıca yiyecek-içecek işletmeleri açısından e-ticaretin bugünkü durumunu değerlendirerek gelişmeye açık yönleri üzerinde durma ve geleceğe yönelik perspektif sunarak, bu alana katkı yapabilme açısından önemli görülmektedir. Araştırmanın amacı ise; 2000'li yılların başından itibaren büyük pazar payına ulaşmış yemek sipariş sitesinin işleyiş sürecini sistematik bir şekilde incelemek, e-ticaretin yiyecek-içecek işletmelerindeki yerinin, öneminin ve göreceli üstünlüklerinin ortaya konulması olarak belirlenmiştir.Araştırmada, Türkiye genelindeki işletmeler farklı açılardan ele alınarak incelenmiş ve sitenin içerik analizi yapılmıştır. İşletmelerin yemeksepeti.com da hizmet verme nedenlerini daha anlaşılır kılmak için konuya yönelik olarak, zaman ve imkan açısından ulaşılmasının kolaylığından dolayı Konya il merkezinde bulunan siteye kayıtlı işletmelere anket formu uygulanmış, elde edilen veriler ise frekans analizi, tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular, e-ticaretin işletmelere önemli avantajlar sunduğu, sitenin İstanbul'da daha yoğun bir şekilde hizmet verdiği ve sitenin farklı menülere sahip işletmeler tarafından değişik amaçlarla tercih edildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce called as a form of new trade of globalizing world economy has added a different dimension to the conventional concept of trade and e-commerce having started a new era of trade has an important place, as in each sector, in food and beverage industry as well. All kinds of electronic products used in electronic trade on the concept of e-commerce with internet in the study are discussed and primarily the concept of e-commerce has been clarified in the study carried out because of the lack of applications in number which investigate the effects of the internet and information technology upon food and beverage businesses in our country, the universe of study in the research is composed of total 5487 food-beverage business active in the `yemeksepeti.com? which has the largest market share of Turkey.The study is seen important in terms of determining the importance of the e-commerce the new trade concept of the new century in terms of food and beverage sector, researching the basic reasons of why businesses go into e-commerce, detecting whether they think of taking place in the site in the future. Also, to assess the current state of e-commerce from the point of food and beverage businesses carries importance in terms of stressing the aspects open to development, offering perspective on the future and making contribution to the this field. The main purpose of the study, location of the e-commerce over the food and beverage sector and to examine the process of functioning of the food ordering site in a systematic way which has reached great market share since the beginning of 2000s has been performed is to put forward.Content analysis of the businesses throughout Turkey providing service in the site in the scope of work was performed and the site is examined from different angles. Food-beverage operations registered to the site in Konya province have been conducted a poll in order to make the reasons of why businesses serve in the site `yemeksepeti.com? more understandable a survey study and the data obtained methods of content analysis frequency analysis, one-way of was evaluated using the methods of analysis.From the obtained analysis results, offers significant advantages in e-commerce businesses, Istanbul, the site served by a more intense and businesses with different menus for different purposes by the site revealed that it would be preferable.