Firmaların sermaye yapısını etkileyen faktörler: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası örneği
The determinants affecting capital structure of firms: Evidence from Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 325960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, firmaların sermaye yapılarını etkileyen faktörleri saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda, İMKB imalat sanayi endeksinde faaliyet gösteren firmalardan, 2000-2010 yılları arasında bilgilerine kesintisiz ulaşılan 123 firma ile panel veri analizi uygulanmıştır.Uygulamada literatüre bağlı kalınarak, bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler kullanılarak üç tane model oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda, kaldıraç oranları ile büyüme, büyüklük ve BDVK ile pozitif ilişki, varlık yapısı ile negatif ilişki bulunmuştur. Vergi değişkeni ile ise anlamsız ilişki tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre Türkiye' de İMKB' de faaliyet gösteren imalat firmalarının sermaye yapılarını en iyi Finansal Hiyerarşi Teorisi açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors that affect capital structures of firms. To this end, among the ones listed active in IMKB manufacturing industry index, 123 firms data of which, between the years 2000-2010, can uninterruptedly be reached have been applied panel data analysis.Dependent and independent variables have been determined in the application abiding by the literature. Three models have been generated by means of dependent and independent variables. As a result of the study, it has been found that there is a relation between debt ratio, size and growth, positive relation with BDVK, and negative relation with asset structure. A meaningless relation has come out between tax.The analysis of outcomes led to conclusion that the Pecking Order Theory provides the best explanation for the capital structure of those firms listes ISE in Turkey.