Edmondo de Amicis ve Ahmet İhsan Tokgöz'ün seyahatnamelerinde Londra imgesi
The image of London in the travelogues of Edmondo De Amicis and Ahmet İhsan Tokgöz
  1. Tez No: 325972
  2. Yazar: CRİSTİANO BEDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
19. yüzyılında, özellikle teknolojik yenilikler sayesinde, seyahatler çok gelişmiştir.O yıllarda, doğuya yapılan yolculukların yanı sıra, yeni bir tür seyahat ortaya çıkmıştır. Avrupa'nın dışından veya henüz tam Batılılaşmamış Avrupa ülkelerinden gelen, gelişmenin ve sanayileşmenin getirdiği yenilikleri şahsen görmeyi arzulayan seyyahların, yazarların ve gazetecilerin seyahatleri.Gelişme fikrini en çok temsil eden yer şüphesiz Londra'dır. Çok sayıda koloniye hükmeden ve güçlü bir ticari faaliyeti sürdüren büyük bir imparatorluğun kalbi olan bu şehirde İtalyan ve Osmanlı seyyahlar sadece Batılı toplumun sanayileşmesinin yarattığı harikalara değil, aynı zamanda olumsuz etkilerine de tanık olabilmiştir.Londra'nın İtalyan ve Osmanlı seyyahların aktarmaya çalıştığı imajının en iyi çıkartılabildiği seyahatnameler arasında Edmondo De Amicis'in Ricordi di Londra'sı ile Ahmet İhsan Tokgöz'ün Avrupa'da Ne Gördüm? adlı eseri sayılabilir. Bu iki yazı, hem yazarların izlenimi hem İngiliz başkentinin betimlemeleri açısından birçok ortak yan göstermektedir.Bu çalışmamız bu iki seyahatnameyi karşılaştırıp benzerliklerini göz önüne sermeyi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
During the 19th century travels have gained impetus due to technical innovation.In those years, along with the travels to the East, a new type of travel became popular. These were the trips that were undertaken by travellers, writers and journalists of the countries outside of Europe or from European Countries that were not yet Westernized who were interested in the achievements of industrialization. The true symbol of those developments was London at that time. In this city that was the heat of a commercially powerful empire which was ruling over several colonies the Italian and Ottoman travellers had the opportunities to observe not only the miracles created through the industrialist action of the world but also its negative effects.Among the travelogues that reflect the image of London best, were Edmondo De Amicis's Ricordi di Londra and Ahmet İhsan Tokgöz's Avrupa da Ne Gördüm?. These works illustrate a lot of common aspects from the point of view of their authors? impressions and descriptions of the city.This work aims to compare these two books and elaborate on their similarities and contrast.