Culture,identity and class in Charles Dickens' Great Expectations and Aravind Adiga's The White Tiger
Charles Dickens'ın Büyük Umutlar ve Aravind Adiga'nın Beyaz Kaplan adlı romanlarındaki kültür,kimlik ve sınıf ilişkisi
- Tez No: 325974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Viktorya Dönemi'nin en önemli romanlarından biri olan Charles Dickens'ın `Büyük Umutlar' ve 2008'de Booker ödülünü alan Hintli yazar Aravind Adiga'nın `Beyaz Kaplan' adlı romanları farklı temalara, yaklaşımlara ve boyutlara göre analiz edilebilmektedir. Fakat bu çalışmanın amacı, bu iki romanın her birinde yer alan kültür, sınıf ve kimlik ilişkisini araştırmaktır. Yalnız batı açısından değil, aynı zamanda özellikle Adiga'nın da ülkesi olan Hindistan gibi üçüncü dünya ülkelerinin ezilen halklarının gerçekliğiyle beraber, farklı açılardan ötekileştirileni ortaya çıkarmak amacıyla, araştırmayı gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu kavramları, postkolonyal ve marksist teoriyi temel alarak eleştirel bir süzgeçten geçirmeyi amaçlamaktadır. Her iki önemli yazar, eserlerinde söz konusu olayların temelini oluşturan karakterlerin yaşadıkları problemleri ve davranışları gözler önüne sermektedirler. Çatışma ve gelişmeyi yaşayan baş karakterler, sınıfsal ve kültürel çatışma gibi toplumun yaşadığı problemlerin arkasında kimliği ve kişiliği inşa ederken aynı zamanda romanın farklı bakış açılarını ortaya koymaktadırlar. Kendilerini keşfederken farklı koşullar altında yaşıyorlar, ve Sanayi Devrimini takiben zengin ve fakirler arasında keskin ayrışmanın olduğu ve önemli sosyo-ekonomik değişikliklerin olduğu Viktorya Dönemi İngiltere'sinde, ve özellikle Indira ve Rajiv Gandhi döneminde halkların ezildiği Hindistan'da kendi kişisel ve sosyal kimliklerini elde etmeye çalışan bazı karakterlerin varlığına tanık olmaktayız. Bundan dolayı bu çalışmanın büyük kısmı, toplumun yetiştirdiği bireye olan yaklaşımın incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
One of the most important novels of the Victorian era, Charles Dickens? Great Expectations and another novel, The White Tiger with which Indian writer Aravind Adiga won the Booker Prize in 2008 might be analysed with different themes, approaches and dimensions. Yet the aim of this study is to explore the relationships between three important concepts such as culture, class and identity in each of these two novels. It tries to implement such an exploration not only in the context of western thought, but also in different angles with the realities of oppressed nations of the Third World, especially India in order to construct the `other? based on the other individuality. It also aims to critically analyse these concepts based on postcolonial and marxist theory. Both of the prominent writers in their works lay bare many scenes that focus on the attitudes and problems of the heroes that usually create the basis of the events which are examined. That is why they take into consideration the state of the individual, because the central characters? conflicts and developments present different aspects of the novel while constructing the individuality and identity behind the societal problems in terms of class and cultural conflicts. They live under different circumstances to discover themselves and in each of the novels we can bear witness to the existence of some characters who achieve a sense of personal and social identity in Victorian society of England, a time when great social and economic changes were taking place, and following the Industrial Revolution there was a strict division between the rich and the poor; and then in India where people suffer from the administrations of the members of Gandhi family led by especially Indira and Rajiv Gandhi. As can be seen therefore, the major part of this study will be concerned with how to treat the individual brought up by the society of which he or she is part.