A modernist approach towards Turkish Nationalism: The case of language policies in early republican Turkey 1928-1938
Türk Milliyetçiliğine modernist bir bakış açısı: Erken Cumhuriyet dönemi dil politikaları (1928-1938) örneği
- Tez No: 325975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dil reformları, millî kimliklerin inşası sürecinde her zaman önemli bir araç olarak kullanılmıştır. Akademik literatürde, milliyetçiliğin modernist yaklaşımına göre, dilin zamansız tarihsel varlığı eski çağlardan beri bir toplumun sürekli bir kültür olarak ortaya çıkmasının kanıtı olmuş ve bu etmen milliyetçi ideolojiler tarafından modern ulus-devletlerin inşası için kullanılmıştır. 19. ve 20. yüzyıllarda Türkiye'de yapılan dil reformları, öncelikle toplumun hangi kültürel kimliğe bağlı olduğunu tanımlamada, daha sonra da modern Türk Milletinin inşa sürecine bağlantılı olarak dayatılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda ve Türkiye Cumhuriyeti'ndemilliyetçilik, inşa edilmiş bir sosyal-politik kimlik olarak, içinde pek çok etnik çeşitliliği barındıran toplumu bir arada tutmanın bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, bu inşa edilmiş kimliğin geleneksel İslam kültürü veya Modern Batı medeniyetinin parçası olma konusu, kendi gündemlerine göre toplumu şekillendirmeyi amaçlayan politik gruplar arasında önemli bir rekabet alanı oluşturmuştur.Bu çalışmada, 1928 ve 1938 yılları arasında meydana gelen Türk Dili Reformu ile Türk Milliyetçiliğinin inşası arasındaki ilişki Ernest Gellner ve Benedict Anderson'ın modernist yaklaşımlarının rehberliği altında incelenmiştir. Çalışmamızda, Türk kimliğinin oluşumu sırasında kullanılan Türk Dili Reformlarının, hayal edilmiş bir proje ile inşaa edilmiş uygulamaların bir bileşimi sonucunda ortaya cıktığının yargısına ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The reform of language has always been an important tool employed during the construction of a national identity. According to the modernist approach in the academic literature of nationalism, the supposedly timeless historical existence of a nation?s language, offered as proof of the continuous cultural evolution of a society since the ancient times, is used by nationalistic ideologies to build modern nation-states. In Turkey, during the 19th and 20th centuries, the reformation of Turkish became linked to the process of building a modern Turkish nation, and then for defining the cultural identity of the society with which it had to be associated. Nationalism appeared in the Ottoman Empire, and increased in the Republic of Turkey, as a result of the need to gather an ethnically diverse society under one commonly constructed social-political identity. Whether this constructed identity would remain linked to traditional Islamic culture or shift towards modern western civilization was an important area of competition among the various groups aiming to shape society based on their agendas.In this thesis, the relationship between the reformation of Turkish and the construction of Turkish nationalism that occurred between 1928 and 1938 is explored from the perspective of Ernest Gellner and Benedict Andersons modernist approaches. This thesis will argue that the language reform in Turkey, which was used to create the modern Turkish identity, is a combination of imagined projects and invented policies.