Çatışmaların olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için yöneticiye düşen görevler
What are the director's duties to destory the negative sides of the conflicts
  1. Tez No: 325980
  2. Yazar: EMİRCAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Okullarda yaşanan çatışmaların kaynakları iyi analiz edilmeli ve yöneticiler bu çatışma olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmelidir. Örgüt yöneticisi çatışma ortamında kayıtsızlık yerine çatışma nedenlerini iyi analiz etmeli ve bu olumsuzlukları minimum düzeye çekmelidir. Yoksa kurumda kutuplaşmalar artacak ve hava bozulacaktır. Bu olay kurumun geri gitmesine iş verimsizliğine ve örgüt başarısında azalmalara neden olacaktır. Yönetici kurumun çıkarlarını en üst seviyede tutmak için çatışmayı olumsuz yönden olumlu yönlere doğru çekmeli ve örgütte oluşan olumsuz havayı düzeltmelidir. Bu araştırma çatışma sürecinde yöneticinin bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yapması gereken görevlerin neler olduğu belirlenerek yöneticilerimize kurumlarını sağlıklı bir şekilde yönetmekte bir rehber olması açısından hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sources of conflicts at schools should be analyzed well and managers should fullfill their duties properly in order to eliminate the negative effects of these conflicts. The organization manager should analyze the reasons of the conflicts instead of indifference in the area of conflict and minimize these negative effects. Otherwise, the polarizations will increase at the institution and the good atmosphere will be spoiled. This event will cause the retrogress of the institution, unproductiveness and decreasing of the success of the institution. A manager should turn this conflict from negative into positive in order to keep the benefits of institution at the highest level and eliminate the negative atmosphere occurring at the institution. This research was prepared in order to be a guide for managers to manage their institutions in a good way and to determine the duties of managers in order to eliminate the conflicts in working process.