Ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenlerinin mesleki etkinlikler açısından birbirlerini algılamaları
The mutual perception of primary teachers and course teachers who are working in primary schools in terms of occupational activities
- Tez No: 325986
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada İlköğretimde görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki etkinlikler açısından birbirlerini algılamaları incelenmiştir. Aynı zamanda sınıf ve branş öğretmenlerinin birbirlerini mesleki özellikleri bakımından algılamalarının cinsiyet, mezun olduğu okul, mesleki kıdem, yaş, branş türü değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Anadolu Yakasında görev yapan MEB'e bağlı ilköğretim okulları öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, bu okullarda görev yapan öğretmenlerden random yöntemi ile seçilmiş 13 tane ilköğretim okulundan 300 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırma yapılırken Metin Kılıç tarafından geliştirilen, sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki özellikleri algılamalarına yönelik 46 maddeden oluşan, 4'lü Likert ölçek olan Öğretmen Özellikleri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca kişisel bilgi formu ile öğretmenlerin istenilen demografik özellikleri tespit edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılarak demografik özelliklerin frekans ve yüzde dağılımları incelenmiş, ölçeklerden alınan puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, fark testlerinde t testi, Kruskal Wallis-H testi yapılmıştır.Araştırma sonucunda, Branş Öğretmenlerinin, Sınıf Öğretmenlerine yönelik olumlu mesleki algılarının olumsuz mesleki algılarına göre daha yüksek; Sınıf Öğretmenlerinin ise Branş Öğretmenlerine yönelik olumsuz mesleki algılarının olumlu mesleki algılarına göre, daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin birbirlerini mesleki özellik bakımından karşılaştırması, ölçeğin her bir maddesine verilen cevapların aritmetik ortalamasının karşılaştırması ile yapılmıştır. Branş öğretmenlerinin sınıf öğretmenlerini mesleki özelliklerini algılama olumsuz puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Cinsiyete göre, erkek branş öğretmenlerin sınıf öğretmenlerine yönelik olumsuz mesleki algılarının kadın branş öğretmenlerine göre yüksek olduğu tespit edilmiştir Öğretmenlerin birbirlerini mesleki özellikleri algılama puanlarının mezun oldukları okul, branş, mesleki kıdem, yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the mutual perception of primary teachers and course teachers working in primary schools was researched interms of vocational activities. Also this perception is scanned if it statistically shows a significant diversity or not according to gender, graduated school, age, branch and seniority variations.The teachers connected to National Education Ministry who have been working on the Anatolian Side of İstanbul during 2011-2012 academic year, are covering the content of this study. The samples of this study consists 300 primary school teachers who have been chosen randomly from 13 primary schools.During this study, a 46 article Quad Liker Scale Teacher Personalities Evaluation Scale was utilized for their perception of professionaltraits. Besides, demographic information of the teachers have been collected through personal ID forms. SPSS 15.0 program have been used to examine the frequency and distributation percentage of demographic features, the points of arithmetic average and Standard deviation taken from the scales have been calculated, T-Test and Kruskal Wallis-H test have been executed through difference tests.As the result of this study the followings are determined; the positivevocational perception of course teachers? towards ?primary teachers is higher, on the other side, then egative vocational perception of primary teachers? towards course teachers is higher.The comparison of the teachers interms of vocational features was made by comparing the cross check of the arithmetic average of the answers given to the scales each article. It is determined that, negative points of vocational perception features of course teachers towards primary teachers is showing a significant difference according to the gender factor. Another determination is, in accordance with gender, male course teachers negative vocational perception towards primary teachers is higher than their female colleagues.One other conclusion is their points of vocational perception features towards eachother isn't showing variability considering the graduated school, branch, seniority and age differences.