Okul yöneticilerinin çalışanları ile ilişki ve görev davranışlarına göre yönetim stillerinin belirlenmesi
Determinig school administrators management styles in terms of their relations with their personnel and task behaviors
  1. Tez No: 325987
  2. Yazar: SİBEL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarındaki yöneticilerin ilişki ve görev davranışına göre yönetim biçimlerinin, öğretmen algılarına göre belirlenmesine yöneliktir. Bu amaçla: incelenen konuya ilişkin öğretmen algılarının, çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği aranmıştır. Araştırmada konuya ilişkin kaynaklar ve olgusal veriler dikkatle incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubu, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul İli Ataşehir, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan ölçekten yararlanılmıştır. Anketten elde edilen verilerin güvenirliği için yapılan istatistiksel incelemede SPSS programında iç tutarlıkları (Cronbach Alpha katsayıları) hesaplanmıştır.Araştırmaya katılan grupların kişisel özellikleri ile ilgili verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Okul yöneticilerinin görev ve ilişki davranışına göre yönetim biçimlerinin belirlenmesi amacıyla deneklere 32 adet ifade görüşleri sorulmuş ve aranılan görüş farklılıklarının test edilmesi için bağımsız grup T Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve tamamlayıcı Post Hoc Tekniği olarak da Scheffe Testi uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, branş, bulunduğu okuldaki görev süresi ve ders verdiği sınıf düzeyine göre ankette yer alan ifadelere verdikleri cevaplarda manidar düzeyde farklılık olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the administrative methods of school managers in primary education institutions in terms of their relations and professional behaviors in accordance with teacher perceptions. For this purpose, the study aims to prove if teacher perceptions on the subject matter make any significant difference in terms of several variables. The literature and phenomenal data have been carefully examined throughout the study.The study group involves teachers from primary education institutions in Atasehir, Umraniye and Uskudar in Istanbul province during 2011-2012 education year. The study utilizes from the scanning method. The scale prepared by the researcher is preferred during data collection process. Internal consistency reliability (Cronbach Alpha coefficients) is calculated by SPSS program in the statistical studies made to test the reliability of the data gathered.Frequency and percentage calculations are made when analyzing the data on individual characteristics of the groups participated in the study. The participants are asked to state their opinions in 32 questions in order to determine the administrative methods of school managers in terms of their responsibilities and relations and T-Test, one way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe Test as a complementary Post Hoc Technique are applied to test the differences in their opinions and the data are assessed accordingly.As a result of the analysis made, it is concluded that there are significant differences in the responses given to the questions in the questionnaire in terms of gender, age, education level, professional rank, branch, working period in their school and the class level instructed by the teachers.