Okçuluk ve eskrim sporlarında spora bağlı gelişen postüral deformiteler ve rehabilitasyonu
- Tez No: 32599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada elit 10 erkek 8 bayan olmak üzere 18 okçu, 7 erkek 8 bayan olmak üzere de 15 eskrimci postür analizi ve antropometrik ölçümler alınarak değerlendirilmiştir. Pes planus ve omuz seviyelerindeki asimetri her iki grupta en yoğun ve ortak görülen deformiteler iken skapula alata ile kifoz okçularda, genu varum ile lordoz da eskrimcilerde sık görülen deformiteler olmuştur. Sağ el pençe kuvvetleri her iki spor branşında da sol ele göre daha kuvvetli bulunurken vücut yağ ölçümleri okçu erkeklerde % 15.65 ± 3.27, bayanlarda % 20.51 ± 3.03, eskrimci erkeklerde % 12.44 ±2.65, bayanlarda % 20.91 ±2.76 bulunmuştur. Üst ekstremite çevre ölçümlerinde ise iki ekstremite arasındaki hipertrofi farklılığı anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study elite 10 male, 8 female, 18 archers, 7 male, 8 female, 15 fencers were evaluated with posture analysis and antropometric measurements. Pes planus and shoulders asymetry were the common deformities in all. But scapula alata and kyphosis were identified in the archers group, genu varum and lordosis were identified in the fencers group. In the two sports branches right hand grip strength was found to be stronger than the left hand. Body ( subcutaneus ) fat measurement were as follows: Male archers % 15.65 ±3.27, female archers % 20.51 + 3.03, male fencers % 12.44 +2.65 female fencers % 20.91 + 2.76. There were no statistically significant difference between circumferences of the right and left upper extremity. 40