Geleneksel Türk sanatlarından ebru'nun fen eğitiminde kullanılması (Muğla Üniversitesi örneği)
Using traditional Turkish arts marbling in science education (The case of Muğla University)
  1. Tez No: 326011
  2. Yazar: EBRU GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde; yaratıcı bireyler yetiştirmek önem kazanmış, öğretimde yaratıcı düşünmeyi ortaya çıkarıcı ve destekleyici ortamların oluşturulması gerekliliği ön plana çıkmıştır. Fen ve teknoloji dersi; bireyleri bilişsel yönden geliştiren ve yaratıcılıklarını artıran temel bir ders olarak ilköğretim programlarında yer almakta; bu kapsamda çok geniş bir öğrenme yelpazesi sunmaktadır. Yaratıcılık bağlamında disiplinler arası çalışmaların gerekliliği göz önüne alındığında; fen ve teknoloji derslerinin özellikle sanat ile bütünleştirilerek verilmesiyle yaratıcı ve eğlenceli sınıf ortamlarının oluşacağı öngörülmektedir. Fen ve sanatın bütünleştirilerek sınıf ortamlarında yer alması; öncelikle fen ve teknoloji öğretmen adaylarının bu konuda olumlu tutuma ve deneyime sahip olmasıyla mümkündür.Araştırmanın amacı, Genel Kimya I dersi kapsamındaki konuların öğretiminde, ebru sanatı etkinlikleri kullanımının öğretmen adaylarının konuya ilişkin öğrenme başarıları ile fen ve sanat bütünleşmesine yönelik tutumlarına etkilerinin incelenmesidir. Çalışma, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda 2 ve 3.sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Ön test aşamasında 156; son test aşamasında 159 öğretmen adayına ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının fen ve sanatın bütünleştirilmesine yönelik görüşlerinin belirlenmesi için Fen ve Sanat Bütünleşmesine Yönelik Tutum Ölçeği?; kimya konularına ait başarı düzeylerinin ve kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla ise ?Genel Kimya Başarı Testi? kullanılmıştır. Kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılarak, deney grubunda ebru sanatı etkinliklerine dayalı, kontrol grubunda ise klasik anlatım yöntemi ile öğretim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays; training creative individuals come into prominence and it is taken over that generating the environments which expose and support creative thinking in education. The science lessons take part in primary education program as a lesson that improving the individuals about cognitive aspects and enhancing their creativity. It offers a wide range of learning. Considering the neccessity of interdisciplinary studies in the context of creativity, it is expected that it will consist creative and funny classroom atmosphere in science lessons especially by integrating art with science. Integrating science and art in classrooms is primarily possible with the preservice science and technology teachers having a positive attitude in this regard.The aim of this study is investigating the effects of using marbling activities in the subjects within General Chemistry I course on preservice science teacher?s learning achievements and attitudes towards the integration of science and art. The study was carried out by preservice teachers who are studying at Mugla University, Faculty of Education at the Department of Science Education in 2nd and 3rd classes. It was reached 156 preservice teachers at pre-testing stage and 149 preservice teachers at post-test stage. It was used Attitude Scale for the Integration of the Science and Art for determining the preservice teachers opinions towards the integration of science and art. And it was used General Chemistry Achievement Test to determine their misconceptions and successes about chemistry subjects. Using pre-test post-test control group design, the study made use of teaching based on the art of marbling activities in the experimental group and lecture method in the control group.