Aile ortamında ve yetiştirme yurdunda kalan 3-6 yaş grubu çocuklarda sağlıkla ilgili bazı durumların karşılaştırılması
- Tez No: 32602
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kurum bakımının çocuk sağlığı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Kayseri Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu çocuk yuvasında yaşayan 3-6 yaş grubundaki 51 çocuk ile, aile ortamında yaşayıp gündüzleri Erciyes Üniversitesi anaokulunda kalan aynı yaş grubundaki 63 çocuk üzerinde bu araştırma yapılmıştır. Anaokulundaki çocukların anneleri, yuvadaki çocukların ise bakıcıları ile görüşülerek anket uygulanmış, ayrıca kurumların çocuklarla ilgili kayıtlan incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yuvada yaşayan çocuklarda bazı yakınmaların daha sık olduğu, bu çocukların yaklaşık üçte birinin boy ve kilo gelişiminin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Yuvadaki kayıtların yetersiz olması nedeniyle, burada kalan çocukların motor ve mental gelişim paternleri ve şimdiye kadar geçirdikleri hastalıklar hakkında bilgi edinilememiştir. Yuva çocuklarında koruyucu ve tedavi edici hizmetlerin yeterli olmadığını düşündüren bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to find out the effect of institution care on children's health. 51 children in 3-6 age group who live at the Nursery of Kayseri Society for the Protection of Children and Social Services were compared with 63 sa me age group children living with their families spending their day-time at Erciyes University creche. A questionnaire was given both to the mothers of the children at the University Creche and the nurses of children at the nursery, and also the records of the institutes related to the children were examined. According to the results of the researches, the children of the nursery had more complaints and they were underheight and weight. Since the records of the nursery were inadequate, information about childrens motor and mental development patterns and illnesses they experienced before were not obtained. It was also found out that the children at the nursery did not have enough preventive and health' services.