Türkiye'de petrol fiyatları ve ekonomik büyüme
Oil price and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 326128
  2. Yazar: BUĞRA DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.ÖZLEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Petrol fiyatlarındaki değişimler ekonomik büyüme üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Literatürde öncelikle iki değişken arasında doğrusal bir ilişkinin varlığının incelendiği çalışmalar yer almakla birlikte 1980'li yılların ortasında bu çalışmalar önemini kaybetmeye başlamış ve iki değişken arasında asimetrik bir ilişki olduğunu test eden çalışmalara ağırlık verilmiştir. Bu çalışmalarda genelde petrol fiyatlarındaki artışın ekonomik büyüme üzerinde yarattığı etkinin, petrol fiyatlarındaki azalmanın ekonomik büyümede yarattığı canlanmadan daha fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.Bu çalışmada; Türkiye ekonomisi için, petrol fiyatları ve ekonomik büyüme arasındaki asimetrik ilişki zaman serileri kullanılarak 1994:1-2010:4 dönem aralığı için incelenmiştir. Durağanlığın test edilmesi için birim kök testlerinin uygulanmasının ardından doğrusal eşbütünleşme analizi yapılmış ve serilerin eşbütünleşik olmadığı tespit edilmiştir. Akabinde ise asimetrik eşbütünleşme testi yapılmıştır. Çalışma bulgularına göre Türkiye ekonomisi için petrol fiyatlarındaki azalışın ekonomik büyüme üzerinde istatistiki yönden anlamlı bir etkisinin olmadığı, ancak petrol fiyatlarındaki artışın ekonomik büyümeyi etkilediği sonucuna varılmış ve değişkenler arasında asimetrik bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crude oil prices have a severe effect on economic growth. Firstly, by using linear models the inverse relationship between two variables was studied However after mid 1980?s, it evidenced that economic activity responds asymmetrically to oil price changes. Indeed, rising oil prices appear to retard aggregate economic activity by more than falling oil prices stimulate it.In this study, the relationship between oil prices and economic growth is examined in the period of 1994:1-2010:4 with time series analysis. We applied unit root test in order to test for stationary, and then linear cointegration test was studied. We found that these variables are not linearly cointegrated. Therefore, we propose to use an asymmetric cointegration framework. According to the result of this study, falling oil prices do not have a statistically significant effect on economic growth, but rising oil prices has an effect on economic growth. Therefore, we conclude that there is an asymmetric relationship between oil price and economic growth for the Turkish economy.