Türkiye'de petrol fiyatları ve döviz kurundaki belirsizliğin cari açık üzerindeki ortak etkileri
Common effects of uncertaintly in oil prices and exchange rate on current account in Turkey
- Tez No: 544250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN EMİRMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere ekonomik büyümenin dışa bağımlılık oranı yüksek olan ülkelerin en ciddi problemlerinden birisi de cari açıktır. Cari açık doğrudan ekonomik refahın ya da olumsuzluğun bir göstergesi olmasa da ekonomi hakkında oldukça dayanaklı veriler sunmasıyla ekonomi uzmanları tarafından da sıkça tartışılmaktadır. Türkiye için de çok ciddi bir tehlike olan cari açık sorunu uzun yıllardır sermaye hareketlerinden doğan gelirlerle karşılanamamakta ve giderek daha da büyümektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki cari açık üzerinde üretim, reel döviz kuru, petrol fiyatlarının yanı sıra reel döviz kuru ile petrol fiyatlarındaki belirsizlerin etkisi etki- tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması yöntemleri yardımıyla ampirik olarak incelenmiştir. Çalışmada 2002 Ocak - 2017 Eylül yılları arasındaki aylık verilerle yapılan analizler, cari açık üzerinde en fazla etkinin kendisinden kaynaklığını bunu reel döviz kurunun izlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Including in particular developing countries, foreign dependency rate of economic growth is also open one of the important problems of countries with high current account deficit. The current account deficit is an indicator of economic prosperity if not to provide data on the economy by economic experts are also frequently discussed. The current account deficit is also a important threat to Turkey can't be covered by the income from capital movements for years and is going to grow even more. In this study, the effect of uncertainties in production, real exchange rate, oil prices, real exchange rate and oil prices on the current account deficit in Turkey has been empirically investigated with analyzes based on the VAR model. As a result of the analysis made with monthly data between January 2002 and September 2017, the study showed that the highest effect was on the current account deficit, followed by real exchange rate.