Çalışanların kurumsal itibar sürecine katılmalarındaki rolü
The role of the process of corporate reputation of employees participation
- Tez No: 326183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yakın geçmişte iş çevrelerinde gerçekleşen hızlı değişimin sonucunda kurumsal itibar, her geçen gün önemi biraz daha artan ve hatta gelecekte kuruluşların varlıklarını sürdürebilmelerinde belirleyici rol üstlenebileceği varsayılan bir kavram haline gelmiştir. Genel bir ifadeyle kurumsal itibar kavramını; bir kuruluş hakkında kamuoyunca sahip olunan tüm görüş, yargı ve düşüncelerle; kuruluşa karşı duyulan inanç ve kuruluşun sahip olduğu güvenilirliğin bütünü olarak tanımlamak mümkündür. Kısacası; kurumsal itibar, kuruma yönelik her türlü algılamanın bütünü olarak ifade edilebilir. Özellikle son yıllarda kar amacı güden ya da gütmeyen bütün kuruluşların yöneticilerinin, olumlu bir kurumsal imaj ve itibara sahip olma yoluyla toplumda iyi ve yararlı bir kuruluş olarak algılanmaya verdikleri önemin artması, bu alanda yapılan akademik çalışmaların sayısında da önemli bir artışa sebep olmuştur.Çalışmada, itibar kavramı ve unsurlarına değinilmiş, kurum itibarını oluşturan faktörler ve kurumsal itibar yönetimi bileşenleri açıklanmış, Türk Telekom firması üzerinden gidilerek araştırma yapılmıştır.Yapılan çalışmada Türk Telekom'un özelleşme öncesi ve sonrası incelenerek, itibarının ne derece etkilendiği tartışılmıştır.Bu çalışmanın amacını ve başlangıç noktasını, her zaman var olan itibar kavramından, değişen toplumsal duyarlılıklar, artan rekabet, yaşanan teknolojik gelişmeler ve krizler sonucu, kurumun paydaşlar tarafından nasıl algılandığı ve bu algıyı çalışanların nasıl etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation in business circles as a result of the rapid changes in the recent past, the importance of each day a little more decisive role to play in sustaining the growing presence of organizations in the future, and even a concept that has become the default. General terms, the concept of corporate reputation, an organization owned by the public about all the views, the judiciary and thoughts; Belief in the organization, and the organization as a whole is possible to define its reliability. In short, corporate reputation, can be expressed as a set of detection of all types of institutions. Especially in recent years, for-profit or non-profit organizations, managers of all, to have a positive corporate image and reputation in the society through the“good”and“useful”to be perceived as an organization to increase their commitment in this area, which has led to a significant increase in the number of academic studies .In this study, the concept of reputation, and the elements mentioned, the corporate reputation and corporate reputation management components that make up the factors described, the research has been done going through Turk Telekom company.The study examined before and after the privatization of Turk Telekom, to what extent affected the reputation discussed.And the starting point for the purpose of this study, the concept of reputation, which is always changing social sensitivities, increased competition, technological developments and crises as a result of employees' perception of the organization and how it affects how it is perceived by stakeholders have been revealed.