Sanayi işletmelerinde yeşil dönüşüm sürecine yönelik uygulamalar: Bilecik ilinde bir araştırma
Applicayion of green transformation processes in manufacturing industry enterprises: A study in Bilecik province
- Tez No: 984494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ALKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sürdürülebilirlik Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, çevresel bozulma ve kaynak kıtlığı gibi küresel sorunlar, üretim süreçlerinin sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden yapılandırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda yeşil dönüşüm, sadece çevresel bir zorunluluk değil, aynı zamanda rekabet avantajı yaratan stratejik bir tercih haline gelmiştir. Literatürde, yeşil dönüşümün firmalara enerji verimliliği, maliyet azaltımı ve kurumsal itibar gibi alanlarda önemli katkılar sağladığı vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, özellikle KOBİ'ler için dönüşüm sürecinde çeşitli yapısal ve finansal engellerin varlığı da dikkat çekmektedir. Bu çalışma, sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk çerçevesinde giderek önem kazanan yeşil dönüşüm olgusunu, Bilecik ilinde faaliyet gösteren imalat sanayi işletmeleri özelinde ele almayı amaçlamaktadır. Yeşil dönüşüm, günümüz işletmeleri için yalnızca çevresel bir zorunluluk değil, aynı zamanda rekabet avantajı ve kurumsal itibar açısından da stratejik bir gereklilik hâline gelmiştir. Literatürde yeşil dönüşüm süreçlerinin başarılı şekilde yürütülebilmesi için çevre dostu üretim tekniklerinin benimsenmesi, enerji ve kaynak verimliliğinin artırılması, döngüsel ekonomi uygulamalarının entegrasyonu ve çalışanların bu yönde eğitilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen tercih edilerek, on farklı işletmeden temsilcilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, Colaizzi'nin fenomenolojik analiz adımları doğrultusunda incelenmiş, temalar üzerinden anlamlı çıkarımlar yapılmıştır. Bulgular, firmaların yeşil dönüşüme yönelik farklı algı ve uygulamalara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı işletmeler bu süreci stratejik bir fırsat olarak değerlendirip kapsamlı sürdürülebilirlik politikaları geliştirirken, bazıları ise yalnızca yasal zorunlulukları yerine getirmekle yetinmektedir. Ortak olarak dile getirilen engeller arasında maliyet baskısı ve mevzuat zorlukları ön plana çıkmıştır. Ayrıca, firmaların çoğunun enerji verimliliği ve atık yönetimi gibi alanlara odaklandığı, ancak karbon ayak izinin ölçülmesi, tedarik zinciri sürdürülebilirliği ve yeşil inovasyon gibi ileri düzey uygulamalara yeterince entegre olamadığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, yeşil dönüşümün yerel ölçekte etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için firmalara yönelik teknik ve mali desteklerin artırılması, eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve yeşil politika çerçevelerinin sektörel ihtiyaçlara uygun biçimde yeniden yapılandırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global challenges such as climate change, environmental degradation, and resource scarcity necessitate the restructuring of production processes in line with sustainability principles. In this context, green transformation has become not only an environmental imperative but also a strategic choice that creates a competitive advantage. The literature emphasizes that green transformation provides significant benefits to companies in areas such as energy efficiency, cost reduction, and corporate reputation.However, the existence of various structural and financial obstacles to the transformation process, particularly for SMEs, is also noteworthy. This study aims to examine the concept of green transformation, which is gaining increasing importance within the framework of sustainability and environmental responsibility, specifically for manufacturing industry enterprises operating in Bilecik province. Green transformation has become not only an environmental imperative for today's businesses but also a strategic necessity for competitive advantage and corporate reputation. The literature emphasizes that the successful implementation of green transformation processes requires the adoption of environmentally friendly production techniques, increased energy and resource efficiency, the integration of circular economy practices, and the training of employees in this regard.In this study, a phenomenological design, a qualitative research method, was employed, and in-depth interviews were conducted with representatives from ten different businesses. The data were analyzed using Colaizzi's phenomenological analysis steps, and meaningful inferences were drawn from the themes. The findings reveal that companies have varying perceptions and practices regarding green transformation. While some businesses view this process as a strategic opportunity and develop comprehensive sustainability policies, others are content to simply fulfill legal obligations. Cost pressures and regulatory challenges were among the most commonly cited obstacles.It was also observed that most companies focus on areas such as energy efficiency and waste management, but have not sufficiently integrated advanced practices such as carbon footprint measurement, supply chain sustainability, and green innovation. Consequently, to effectively implement green transformation at the local level, it is recommended that technical and financial support for companies be increased, training activities be expanded, and green policy frameworks be restructured to align with sectoral needs.