Kas içi enjeksiyona bağlı ağrının azaltılmasında 'shotblocker'ın etkisinin incelenmesi
Examining the effect of 'shotblocker' in decreasing the pain associated with intramuscular injection
  1. Tez No: 396369
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma, kas içi enjeksiyona bağlı ağrının azaltılmasında“Shotblocker”ın etkisinin incelenmesi amacıyla kendi içinde kontrollü yarı deneysel olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi Sezaryen servisinde yatan ve kas içi diklofenak sodyum (75mg/3ml) tedavisi alan tüm hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise tanımlanan evrenden araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya alınma kriterlerine sahip 50 hasta oluşturmuştur. Ağrıya yönelik bireysel farklılıkları kontrol altına almak için her hasta kendi kontrol grubunu oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında hasta tanıtıcı bilgi formu, GKÖ ve Shotblocker kullanılmıştır. Postoperatif 12. saatten sonra yapılan analjezik uygulamalarında veriler toplanmaya başlanmıştır. Sıralama gözetilmeksizin hastanın sol ventrogluteal bölgesine uygulanan kas içi analjezik enjeksiyonu deney grubunu oluştururken, sağ ventrogluteal bölgesine uygulanan analjezik enjeksiyonu ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Hastaların ameliyattan çıkış saatleri üzerinden hesaplama yapılarak enjeksiyonlar eşit aralıklarla günde iki kez uygulanmıştır. Deney grubu aşamasında Shotblocker enjeksiyon bölgesinde kas içi enjeksiyon boyunca tutularak uygulanırken, kontrol grubu aşamasında ise Shotblocker'ın ters yüzeyi enjeksiyon bölgesinde enjeksiyon boyunca tutularak uygulanmıştır. Hissedilen ağrı düzeyi enjeksiyon uygulamasından sonraki ilk 1.dk' da GKÖ ile ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım ve ortalama testleri kullanılmıştır. Grupların değişkenler açısından karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U ve Kruskal- Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as controlled in itself and quasi-experimental in order to examine the effect of“Shotblocker”in decreasing the pain associated with intramuscular injection. Material and Method: The population of the study consisted of all patients who were hospitalized in the Cesarean Service of Erzurum Nenehatun Maternity Hospital and received intramuscular diclofenac sodium (75mg/3ml) treatment. The sample group of the study, on the other hand, consisted of 50 patients from the identified population who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. In order to bring the personal differences regarding pain under control, each patient constituted their own control group. Descriptive information form for patients, VAS, and Shotblocker were used to collect the data. The data were started to be collected during analgesic administrations after postoperative 12th hour. Regardless of sequencing; intramuscular analgesic injection administered to left ventrogluteal site of the patient constituted the experimental group; whereas, analgesic injection administered to right ventrogluteal site constituted the control group. Upon calculations made over postoperative hours of the patients, injections were administered twice a day with equal intervals. While the Shotblocker was applied to patients in the experimental group by being held during the intramuscular injection on the injection site, the reverse surface of the Shotblocker was applied to patients in the control group by being held on the injection site during the injection. The level of pain being felt was measured by using VAS within the first minute following the injection administration. The acquired VAS score value was recorded on the patient diagnosis form. The data were assessed by using the percentage distribution and mean tests. Independent samples t-test, Mann-Whitney-U, and Kruskal-Wallis tests were used to compare the groups in terms of variables.