Çeşitli kimyasal ve farmakolojik ajanların embriyonda oluşturabileceği iskelet sistemi defektlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 32625
  2. Yazar: TUNCAY VEYSEL PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
VII. SUMMARY In this study, congenital malformations caused by various agent were investigated and photographed by using Olympus SZ40 stereo microscope. It was established that retinyl acetate applied at the dose of 10.000 IU induce apparent anomalies especially in the skeletal system. These are small mouth, ossification delay in skull bones, persistence of cartilage form in hand and foot digits; shortness, absence and syndactyly especially of little finger and thumb. The head had normal appearance and face was nearly normal in groups treated by caffeine at 175 mg/kg dosage in the critical period of pregnancy. Diffuse subcutaneous hematoma surrounding mouth and nose was striking. In cleared samples it was determined that the ossification in skull had not begin yet and all skull bones were in chondroid form. Upper and lower jaws exhibited the same features too. Apparent arching in ribs, and a zig-zag pattern in lower rib cartilages were evident. One of the non-narcotic analgesics, sodium salicylate caused skeletal system anomalies at 500 mg/kg dosage. Especially in upper extremities; the shortness and obtundancy of fingers, absence of fifth digit of hand were observed. Atypical fusion in the ribs and forked xiphoidVI. ÖZET Bu çalışmada, 10-14 haftalık balb/c türü farelere gebeliğin kritik evresi olan 10. ve 11. günlerde retinil asetat, kafein, sodyum salisilat ve sitozin arabinozid uygulanarak fötüslerde oluşturabilecekleri konjenital mal formasyonlar makroskopik ve mikroskopik olarak incelendi. Tüm bu farmakolojik ajanların uygulanımına bağlı olarak oluşan defektlerin, Olympus SZ40 stereo mikroskopunda resimleri çekildi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre 10.000 IU uygulanan retinil asetat ' in özellikle iskelet düzeyinde belirgin anomalilere neden olduğu saptandı. Küçük ağız, kafa kemiklerinde kemikleşme gecikmesi, el ve ayak parmaklarında kıkırdak halin sürmesi, özellikle küçük ve baş parmaklarda kısalık, yokluk ve yapışıklık belirgin olarak görülen anomalilerdendi. Gebeliğin kritik evresinde 175 mg/kg dozda kafein uygulanan gruplarda baş normal görünümde olup, yüz biçimlenmesi normale yakın olarak saptandı. Özellikle ağız ve burun çevresinde yaygın subkutan hematom dikkati çekmekteydi. Şef f af land irilmiş örneklerde, baş iskeletinde kemikleşmenin henüz olmadığı, tüm kafa kemiklerinin kıkırdak yapıda olduğu belirlendi. Üst ve alt çenede bu tabloya eşlik ediyordu. Kostalarda belirgin bir kavis leşme, alt kıkırdak kostalarda ise zig-zag' lı bir yapı ilgi çekmekteydi. Bağımlılık yapmayan analjeziklerden olan sodyum
Özet (Çeviri)
VI. ÖZET Bu çalışmada, 10-14 haftalık balb/c türü farelere gebeliğin kritik evresi olan 10. ve 11. günlerde retinil asetat, kafein, sodyum salisilat ve sitozin arabinozid uygulanarak fötüslerde oluşturabilecekleri konjenital mal formasyonlar makroskopik ve mikroskopik olarak incelendi. Tüm bu farmakolojik ajanların uygulanımına bağlı olarak oluşan defektlerin, Olympus SZ40 stereo mikroskopunda resimleri çekildi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre 10.000 IU uygulanan retinil asetat ' in özellikle iskelet düzeyinde belirgin anomalilere neden olduğu saptandı. Küçük ağız, kafa kemiklerinde kemikleşme gecikmesi, el ve ayak parmaklarında kıkırdak halin sürmesi, özellikle küçük ve baş parmaklarda kısalık, yokluk ve yapışıklık belirgin olarak görülen anomalilerdendi. Gebeliğin kritik evresinde 175 mg/kg dozda kafein uygulanan gruplarda baş normal görünümde olup, yüz biçimlenmesi normale yakın olarak saptandı. Özellikle ağız ve burun çevresinde yaygın subkutan hematom dikkati çekmekteydi. Şef f af land irilmiş örneklerde, baş iskeletinde kemikleşmenin henüz olmadığı, tüm kafa kemiklerinin kıkırdak yapıda olduğu belirlendi. Üst ve alt çenede bu tabloya eşlik ediyordu. Kostalarda belirgin bir kavis leşme, alt kıkırdak kostalarda ise zig-zag' lı bir yapı ilgi çekmekteydi. Bağımlılık yapmayan analjeziklerden olan sodyum145 process were apparent. In lower extremity, thinning of bones of foot digits, segmentary growing, protrusion of frontal part of the head and protrusion of upper and lower jaws like that of sheep, lack of development of medial and lateral nasal ridges was interesting. Hematoma and absence of ossification in the head, deficiency of fusion in vertebral arches, segmentary thinning and enlargement of the ribs, rudimentary ilium were seen in mice fetuses which were treated by 10 mg/kg cytosine arabinoside. Absence of some digits in the hand, syndactyly, incomplete development were apparent. In lower extremities, again, incomplete development of digits of foot, fused and rudimentary digits and less commonly Polydactyly and tumoral masses in the dorsum of the foot were observed. Based upon the results of our study in mice; retinyl acetate, caffeine, sodium salicylate and cytosine arabinoside applied at the critical period of pregnancy cause apparent anomalies in skeletal system.