Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Doğum Salonu Ünitesi'nde doğum sırasında omuz distosisi gelişen olguların incelenmesi
Investigation of cases who developed shoulder dystocia during delivery in the Delivery Room Unit of Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital
  1. Tez No: 667568
  2. Yazar: MUSTAFA BEHRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç :“Omuz takılması”başın doğumdan sonra, aşağı doğru yapılacak hafif bir fraksiyon ile omuzların doğurtulamaması ve doğumun özel manevralar gerektirerek gerçekleştirilmesi olarak da tanımlanmaktadır. Omuz takılması, fetal brakiyal pleksus yaralanması, klavikula ve humerus kırıkları, hipoksik yaralanma veya neonatal ölüme yol açar. Hazırladığım tezin amacı, 2009 yılından bu yana“Doğumda Omuz Takılması”formunun uygulanması ile belirlenen omuz distosisi oranlarını, maternal ve fetal risk faktörlerini, omuz distosisine yönelik uygulanan manevraları ve n başarılarını, doktor eğilimlerini, perinatal morbidite/mortalite ve maternal morbidite ile ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Doğum Salonu Ünitesi'nde doğum sırasında omuz distosisi gelişen olgular, anneler ve bebekleri ile ilgili bilgilendirme ve değerlendirmelere yönelik“Omuz Distosisi Formları”ve hasta dosyaları esas alınarak Ocak 2009 ve Ocak 2014'ünü kapsayan dönemde olgu kontrollü çalışma statüsünde gebelere ait demografik özellikler, obstetrik faktörler, ultrasonografik fetal ağırlık tahmini, neonatal kabul ve neonatal sonuçlar değerlendirilerek aynı süre içinde doğum gerçekleşen 115 doğum ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Shoulder dystocia (SD) defined as a delivery requiring additional obstetric manoeuvres following failure of gentle downward traction on the fetal head to effect delivery of the shoulders has been notorious for fetal brachial plexus injury, clavicle and humerus fractures, hypoxic injury or neonatal death. The objective is to define trends, maternal and fetal risk factors and the manoeuvres to find out an association with perinatal morbidity/mortality and maternal morbidity in SD after implementation of a standardized SD delivery form in 2009. Methods: A labor ward based study comparing singleton deliveries with and without SD in terms of demographic characteristics, obstetric factors, ultrasonographic fetal weight estimations, neonatal admissions and neonatal outcome was carried out for a five year period between 2009 and 2013.