Menopozal semptomlarla baş etmede kullanılan besin ve besin takviyesi yönelimleri: Kalitatif bir çalışma
Nutritional and dietary supplement orientations used to cope with menopausal symptoms: A qualitative study
  1. Tez No: 984595
  2. Yazar: FATMA EDA ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DİNÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı menopozal semptomlarla baş etmede kadınlar tarafından kullanılan besin ve besin takviyesi yönelimlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma sözel iletişimde kısıtlama ve engeli bulunmayan klinik olarak sağlıklı görünüme sahip gönüllü 26 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı-yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, nitel verilerin çözümlenmesinde kullanılan Nvivo 12 programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Katılımcıların menopoz döneminde yaşanılan sıkıntılarla baş etme yöntemlerine bakıldığında, birçoğunun bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi destek aldıkları görülmüştür. Ancak bu katılımcıların bir kısmının önerilen ilaç ve takviyelerle sıkıntılarının azaldığı görülürken, bir kısmının ise önerilen ilaçların bazı yan etkiler (huzursuzluk, şişkinlik gibi) yapması ve iyi gelmediğini düşünmesi üzerine hekimine danışarak kullanımını durdurduğu saptanmıştır. Tıbbi desteğin yanı sıra non-farmakolojik yöntemler olarak çoğunlukla açık havada yürüyüş yaptıkları bunun dışında müzik dinleme, kitap okuma, bulmaca çözme, sinema/tiyatro gibi sosyal aktiviteler, sanat ve meslek eğitim kursları da bu dönemde tercih edilen yöntemler arasında olmuştur. Katılımcıların çoğunluğu, menopoz döneminde beslenme ile ilgili bilgisi olmadığını ve bu dönemde herhangi bir besin takviyesi/vitamin vs. kullanmadığını belirtirken, bazı katılımcıların ise bu dönemde proteinden zengin besinler tüketmeye özen gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak menopoz dönemindeki kadın bireylerde, sıcak basması, terleme, osteoporoz, ağırlık artışı, ödem, saç dökülmesi ve uykusuzluk semptomları yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca, menopoza ait semptomların olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak vitamin (C, D, B12) ve mineral takviyesi (Ca, Mg), düzenli egzersiz, soğuk duş, el işleri, kitap okuma, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmanın yanı sıra bitki çayları (adaçayı, melisa, ıhlamur, papatya, rezene, yasemin ve yeşil çay) ve süt, yoğurt, kayısı, keten tohumu, ısırgan otu, karadut, ananas ve yağlı tohum (badem ve fındık) tüketimine yöneldiği tespit edilmiştir. Menopoz dönemindeki kadınların kullandıkları bazı besin ve besin takviyelerinin etkilerinin tam olarak aydınlatılabilmesi için daha fazla sayıda ve kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the nutritional and nutritional supplement orientations used by women to cope with menopausal symptoms. The study was conducted on 26 volunteer women with clinically healthy appearance who did not have restrictions and disabilities in verbal communication. A personal information form and a semi-structured interview form were used as data collection tools. The obtained data were analyzed through the Nvivo 12 program used in the analysis of qualitative data. When the participants' methods of coping with the difficulties experienced during menopause were examined, it was seen that many of them received medical support by applying to a health institution. But it was found that some of these participants had reduced their problems with the recommended medications and supplements, while some of them stopped using the recommended medications by consulting their doctor after experiencing some side effects (such as restlessness, bloating) and thinking that they were not doing well. In addition to medical support, non-pharmacological methods such as walking mostly outdoors, listening to music, reading books, deciphering puzzles, social activities such as cinema / theater, art and vocational training courses were also among the preferred methods during this period. The majority of the participants stated that they had no knowledge about nutrition during menopause and did not take any dietary supplements/vitamins during this period. İt has been found that some participants take care to consume protein-rich foods during this period. As a result, it has been determined that menopausal women experience hot flashes, sweating, osteoporosis, weight gain, edema, hair loss and insomnia symptoms. It has also been found that women tend to take vitamin (C, D, B12) and mineral supplements (Ca, Mg), regular exercise, cold showers, crafts, reading books, participating in social and cultural activities. In addition, they preferred herbal teas (sage, lemon balm, linden, chamomile, fennel, jasmine and green tea) and foods such as milk, yogurt, apricots, flax seeds, nettle, black mulberry, pineapple and oilseeds (almonds and nuts) to reduce the negative effects of menopausal symptoms. More numerous and comprehensive studies are needed to fully elucidate the effects of some foods and dietary supplements used by menopausal women.