Onkoloji hastalarında batın içi implantların saptanmasında difüzyon MRG ve PET-BT tetkiklerinin karşılaştırılması
Comparison of FDG-PET/CT and MR with diffusion-weighted imaging for assessing peritoneal implants in patients with oncologic diagnoses
- Tez No: 326319
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Onkoloji hastalarında peritoneal implant saptamada rutin abdominal MRG, DAG ve PET-BT tetkiklerinin duyarlılıklarını saptamak ve birbirleri ile karşılaştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Primer malignite nedeniyle ameliyat edilen 35 hasta ve primeri araştırılan bir hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalara PET-BT, tüm batın MRG ve b 0-500-1000 s/mm² değeri kullanılarak batına yönelik difüzyon ağırlıklı (DAG) çekimler yapıldı. PET-BT incelemesi Nükleer Tıp Uzmanı tarafından, MR ve DAG ise iki farklı radyolog tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Batın içi implantlar, lezyon boyutlarına göre beş farklı kategoriye (0-0,5cm; 0,5-1cm; 1-2cm; 2-3cm ve 3cm üstü) ayrıldı. 9 hasta ameliyat sonuçları ile değerlendirildi. Geri kalan 27 hasta, 2-12 ay arasında değişen sürelerde çekilen kontrol MR veya BT, 12-36 ay arasındaki klinik ve laboratuar sonuçları ile takip edilerek değerlendirildi.BULGULAR: PET-BT incelemesinde toplam 87 lezyon izlenirken, radyolog 1 MRG'de 78, DAG'de 136, MRG ve DAG birlikte değerlendirildiğinde 110 lezyon raporladı. Radyolog 2 ise MRG'de 89, DAG'de 125, MRG ve DAG birlikte değerlendirildiğinde ise 113 lezyon izledi. Tüm görüntüleme metodları ile toplam 4 hastada peritoneal karsinomatozis izlenirken 9 hastada lezyon izlenmedi. 4 hastamızda MRG+DAG'te lezyon izlenirken PET-BT'de izlenmedi. 1 hastada ise PET-BT'de lezyon izlenirken MRG+DAG'de izlenmedi. Hasta başına değerlendirdiğimizde radyolog 1'in MRG için duyarlılığı % 92 ve özgüllüğü % 100 olup MRG+DAG'in duyarlılığı %96, özgüllüğü %100 bulunmuştur. Radyolog 2 de aynı duyarlılık ve özgüllüğü sahiptir. PET-BT için ise duyarlılık % 84 olup özgüllük % 100'dür. MRG+DAG'de izlenen lezyon sayısı, PET-BT ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede fark izlendi.SONUÇ: Biz bu çalışma ile kontrastlı MRG ve MRG+DAG'nin duyarlılığını PET-BT'ye göre daha yüksek bulduk. PET-BT'ye alternatif olabilecek difüzyon ağırlıklı görüntüleme, konvansiyonel MRG'e eklenerek peritoneal implant taramda daha duyarlı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our aim was to determine the sensitivity of abdominal MRI, diffusion weighted MRI (DWI), PET-CT in detecting peritoneal implants in patients with oncologic diagnosis.MATERIALS AND METHODS: Thirty-five patients operated for a malignant tumor and one patient for unknown primary malignant tumor were enrolled in this prospective, observational study. Thirty-six oncology patients underwent abdominal and pelvic MRI, diffusion weighted MRI with a b value of 0-500-1000 s/mm² and whole body PET-CT for follow-up. All MRI images were independently evaluated by two radiologists and PET-CT images were reviewed by a nuclear medicine physician. Peritoneal implants were diveded into five categories (0-0,5cm; 0,5-1cm; 1-2cm; 2-3cm and larger than 3cm ) according to lesion sizes. The nine patients results were compared with surgery or laparotomy exploratis. Remaining 27 patients were evaluated with follow-up MRI or CT at a varying time between 2 and 12 months from the initial MRI, and moreover they were also evaluated with labaratory values and clinical outcomes at the 12 to 36th month from the initial MRI .RESULTS: Eighty seven lesions were identified with PET-CT. Radiologist 1 detected 78 lesions with MRI, 136 lesions with DWI and 110 lesions with MRI+DWI. Radiologist 2 detected 89 lesions with MRI, 125 lesions with DWI and 113 lesions with MRI+DWI. Peritoneal carcinomatosis was confirmed in 4 patients and were negative in 9 patients with all imaging modalities. Although PET-CT was negative for four patients, MRI+DWI was positive for them. And also MRI+DWI was negative for one patient whereas PET-CT was positive. On a patient-based analysis, sensitivity and specificity for radiologist 1 were respectively 92%, 100% for MRI and 96%, 100% for MRI+DWI. Also for the radiologists 2 overall sensitivity and specificity of MRI and MRI+DWI were similar with radiologist 1. For PET-CT, sensitivity was 84% and spesificity was 100%.