Endoskopik retrosigmoid suboksipital yaklaşımla pons-serebellum sisterna anatomisinin kuru kadavrada incelenmesi
Exploration of the pons-cerebellum cistern's anatomy with endoscopic retrosigmoid suboccipital approach at dry cadaver
  1. Tez No: 326320
  2. Yazar: FURKAN DİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı, 1. pons-serebellum sisternası ile içindeki nöral ve vasküler yapıların ve buraya endoskopik ulasım yolunun anatomisinin ayrıntılı olarak incelenmesi, bu yapıların boyutlarının ve birbirlerine olan mesafelerinin ölçülmesi ve ponsserebellum sisternasının ötesindeki sisternaların içinde bulunan anatomik yapıların görülebilirliğinin değerlendirilmesidir; 2. pons-serebellum sisternasının içindeki damar ve sinirlerin birbirleri ile iliskilerinin nörovasküler sendromlar açısından değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Bu çalısma Aralık 2010 ve Ocak 2011 tarihleri arasında, stanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anatomi Anabilim Dalında bes eriskin kuru kadavrada gerçeklestirildi. Çalısmada teleskopar, endoskopi setleri, gerekli mikro el aletleri ve diğer cihazlar kullanıldı. Kadavraların iki taraftaki pons-serebellum sisternaları burr hole kranyektomikullanılarak endoskopik retrosigmoid yaklasımla incelendi. Çalısma sırasında kranyektomi çapının boyutları, petrozal venin, trigeminal ve fasyal-vestibulokoklear sinirlerin duraya olan uzaklıkları, sinirlerin uzunlukları, trigeminal sinirin çapı ve sinirlerin petrozal vene ve biribirlerine olan uzaklıkları ölçüldü. Pons-serebellum sisternası içindeki trigeminal ve fasyalvestibulokoklear sinirlerin etrafındaki vasküler yapılar ile iliskilerine bakıldı.Bulgular: Kranyektomi çapları 17-25 mm (ortalama 19.1 mm) ölçüldü. Dura ile petrozal venin, trigeminal sinir ve fasyal-vestibulokoklear sinirlerin arasındaki mesafeler sırasıyla 34-53 mm (ort. 43.5 mm), 46-62 mm (ort.54.1 mm) ve 37-47 mm (ort. 42 mm) ölçüldü. Trigeminal sinirin uzunluğu 8-14 mm (ortalama 10.1 mm), fasyal-vestibülokoklear sinirlerin uzunluğu 9-16 mm (ortalama 11.8 mm) ölçüldü. Trigeminal sinirin çapı 1.27-3.27mm (ort. 1.8 mm) olarak ölçüldü. Petrozal ven ile trigeminal sinir ve fasyal-vestibülokoklear sinirler arasındaki mesafeler sırasıyla 6-13 mm (ort. 9.5 mm) ve 6-12 mm (ort. 8.6 mm),trigeminal sinir ile fasyal ve vestibülokoklear sinirler arasındaki mesafe 9-15 mm (ort. 10.1 mm) ölçüldü.Bes trigeminal sinire ve bes fasyal-vestibülokoklear sinire arter teması izlendi. Süperior serebellar arterler, trigeminal sinirlere en sık temas eden damarlar olarak görülürken en sıksinirlerin süperiorunda bulundular. Anterior inferior serebellar arterler, fasyal ve vestibülokoklear sinirlere en sık temas eden damarlar olarak görülürken, en sık sinirlerininferomedialinde oldukları görüldü.Sonuç: ki taraflı olarak incelenen 5 kadavradaki burr hole kranyektomi çapları ortalama 19,1 mm, trigeminal sinir-dura mesafesi ortalama 54,1 mm, trigeminal sinirin ortalama uzunluğu 10,1 mm ve çapı 1,8 mm, fasyal-vestibulokoklear sinir-dura mesafesi ortalama 42 mm ve fasyal-vestibulokoklear sinir uzunluğu 11,8 mm olarak ölçüldü.Trigeminal ve fasyal-vestibulokoklear sinirlerin %50'sinde vasküler kompresyon izlendi.Sonuç olarak, endoskop sistemi pons-serebellum sisternası içindeki nöral yapı kısımlarını çepeçevre görüntülemek, vasküler yapı ile iliskileri göstermek ve anatomiyibelirlemek için yeterli bir yaklasım olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of the study are to explore the neural and vascular structures in ponscerebellum cistern and the endoscopic route to the area, to measure the sizes and distancesbetween these structures, to assess the visualization of other anatomical structures situated in other cisterns beyond pons-cerebellum cistern. A secondary objective is examination of theinteraction between neural and vascular structures in pons-cerebellum cistern in terms of neurovascular syndromes.Material and Methods: The study is done on five dry cadavers of Istanbul Medical School Anatomy Department in the period between December 2010 and January 2011. Telescopes, endoscopy sets, micro hand tools and other equipments have been used.Both sides of pons-cerebellum cisterns have been examined via endoscopic retrosigmoid approach through burr-hole craniectomy. During examination craniectomy size, the distance from petrosal vein, trigeminal nerve, facial, vestibulocochlear nerve to dura,length of the nerves, trigeminal nerves diameter and the distance of the nerves to each other and to petrosal vein were noted. Trigeminal and facial-vestibulocochlear nerves relations to surrounding vascular structures are examined.Results: Craniectomy diameters were between 17-25 mm (mean 19,1 mm). The distance between dura and petrosal vein, trigeminal nerve, facial-vestibulocochlear nerve was 34-53 mm (mean 43,5 mm), 46-62 mm (mean 54,1 mm) and 37-47 mm (mean 42 mm)respectively. Trigeminal nerve length was 8-14 mm (mean 10,1 mm), whereas facialvestibulocochlear nerve was 9-16 mm (mean 11.8 mm). Trigeminal nerve diameter was 1.27-3.27 mm (mean 1,8 mm). Distances from petrosal vein to trigeminal nerve and facialvestibulocochlear nerves were 6-13 mm (mean 9,5 mm) and 6-12 mm (mean 8,6 mm respectively, distance in between trigeminal nerve and facial-vestibulocochlear nerve was 9-15 mm (mean 10,1 mm.Five of the trigeminal nerves and facial-vestibulocochlear nerves were in contact with an artery. Superior cerebellar artery was the major artery which is in contact with trigeminalartery and was mostly located superior to the nerve. Whereas anterior inferior cerebellar arteries were the main structure which is in contact with facial and vestibulocochlear nervesand they were mainly inferomedial to the nerve.Conclusion: Mean burr-hole craniectomy diameter was 19,1 mm, distance from dura to trigeminal nerve was 54,1 mm, mean trigeminal nerve length was 10,1 mm and diameter 1,8mm. Distance from dura to facial-vestibulocochlear nerve was 42 mm and mean facialvestibulocochlear nerve length was 11,8 mm.Trigeminal and facial-vestibulocochlear nerves were in contact with an artery in 50% of the cases. In conclusion, endoscopic approach can be seen as an adequate procedure for visualization of the neural structures in pons-cerebellum cistern, assessing their relations with vascular structures and determining the anatomy.