İstanbul'da meydana gelen toplumsal olayların değerlendirilmesi
Evaluation of social events that occurred in İstanbul
- Tez No: 326326
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sosyoloji, Forensic Medicine, Law, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı; İstanbul'da 2005-2009 yılları arasında gerçekleşmiş toplumsal olayları mercek altına alarak, her yönüyle inceleyip toplumda bu olaylarla ilgili genel bir kanaat uyandırmak ve bu toplumsal olaylara katılanların bir profilini çıkarmaktır.Çalışma, toplumsal olay, eylemci ve polis açısından değerlendirmelerle üç ana tema üzerine kurulmuştur. Bu üç ana tema üzerine gerekli bütün açıklamalar ve bilgiler derlenerek bir araya getirilmiştir. Ayrıca tezimiz belirlenen tez planı çerçevesinde, genel bilgiler, yasal düzenlemeler, bulgular, tartışma ve sonuç olmak üzere dört ayrı bölüm halinde yazılmıştır.İstanbul'da 2005-2009 yılları arasında gerçekleşmiş toplumsal olaylarla ilgili;a)Toplumsal olay açısından;- Bu seneler içinde gerçekleşmiş toplumsal olay sayısı- Bu toplumsal olayların kanuniliği- Müdahale edilmiş toplumsal olay sayısı- Müdahale edilmiş olaylardaki işlenen suç türleri- Müdahale edilmiş olaylarda o günün özelliği- Müdahale edilmiş grupların genel özelliklerib) Gözaltına alınmış kişiler açısından;- Cinsiyeti- Yaşları ve genel yaş aralığı- Mesleği- Öğrenim durumları- Medeni durumları, kesin olarak ortaya konulmuştur.Sonuç olarak 2005-2009 yılları arasında gerçekleşmiş olan toplumsal olaylarla ilgili ulaşılabilen bütün bilgiler ortaya konulmuştur. Toplumsal olay, katılımcı kişi ve gruplarla ilgili ortaya çıkan profiller sunulmuştur. Ortaya çıkan bu sonuçların toplumsal olaylarda yoğun şekilde görev alan Emniyet Teşkilatı'na,ayrıca Sosyoloji ve Sosyal Psikoloji bilim dallarına faydalı olacağı ve kamuoyunun toplumsal olaylar açısından daha çok bilgileneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose of this study to focus on social events took place in Istanbul between 2005-2009, taking analyze every aspect of society, a general opinion about these events a profile of respondents is to awaken and social events.The study of social event, the handler and the police is based on three main themes for the assessments. This is all the necessary explanations and information on three main themes are collected. Also under contention is the thesis plan, general information, legal regulations, statistical data, including results and recommendations were written into four separate sections.Arising from social events took place in Istanbul between 2005-2009;a) İn terms of social events;-These years were held in a number of social events-The legality of the social events-Intervention is the number of social events-The types of crime incidents were committed in the intervention-Events intervened that day feature-General features of the intervention groups wereb) İn terms of persons taken into custody;-Gender-And the general age range of ages-Profession-Learning situations-Marital status, are shown as definitive.As a result of social events that took place between 2005-2009 put forward all the information accessible.Social events, profiles of participants emerged about people and groups is presented .In the resulting intensely involved in the Safety Organization of social events, these results will be useful in terms of social events and public opinion is thought to be updated more.