Hekim dâvûd bin ömer el-antâkî'nin 'nüzhetü'l-ezhân fi islâhi'l-ebdân'adlı eserinin ilter uzel nüshası (Tercüme ve tıp tarihi açısından değerlendirme)
The manuscript of physician dâvûd bin ömer el-antâkî's work 'nüzhetü'l-ezhân fi i̇slâhi'l-ebdân'in i̇lter uzel's personal library (Turkish translation and evaluation in the context of history of medicine)
  1. Tez No: 409637
  2. Yazar: SADIK NAZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Medical History and Ethics, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dâvûd Antâkî XVI. yüzyılda yaşamış bir Osmanlı âlimidir ve yaşadığı çağın öne çıkan saygın bilim insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Başlıca uğraşı hekimlik olmakla birlikte, aynı zamanda veterinerlik, eczacılık, mantık, felsefe, astronomi, mühendislik, cebir, teoloji ve edebiyat gibi farklı alanlarda da çalışmıştır. Dâvûd Antâkî doğuştan kör olduğu için“Darîr”, çok bilgili olduğu için de, gönül gözüyle gören anlamında,“Basîr”adlarıyla anılmıştır. Özellikle tıp ve eczacılık alanında olmak üzere pek çok çalışma yapmış ve kaleme aldığı eserlerin yayılmasıyla da büyük ün kazanmış ve tanınırlığı artmıştır. Dâvûd Antâkî'nin eserleri dünyanın pek çok ülkesinde bulunmakla birlikte, onların önemli bir kısmı Türkiye'deki kütüphanelerde yer almaktadır. Antâkî'nin en önemli çalışması, Dâvûd'un Tezkiresi adıyla bilinen, Tezkiretü üli'l-elbâb ve'l câmi' li'l-'acebi'l- 'uccâb üli'l-elbâb ve'l câmi' li'l-'acebi'l-'uccâb''tır. Dâvûd Antâkî'nin büyük bir titizlikle ele aldığı ve önemli bir tıbbî başvuru kitabı olarak hazırladığı Nüzhetü'l-Ezhân fi İslâhi'l-Ebdân (Bedenin İyileştirilmesinde Zihinsel Gezinti) Tezkire kadar iyi tanınmamakla birlikte bir başka değerli tıbbî eseridir. Tıbba ilişkin sistematik bir çalışmanın yapıldığı bir yazma eser olan Nüzhet, bir mukaddime, yedi bölüm ve bir hâtime bölümünden oluşmaktadır. Günümüze intikal etmiş olduğu bilinen 19 yazma nüshasından biri Prof. Dr. İlter Uzel'in kişisel kütüphanesinde bulunmaktadır. Hayli yıpranmış ve bazı varakları eksik olan bu nüshanın ilginç bir özelliği de ana metnin dışında derkenar notları halinde ilerleyen ve kendi içinde bütünlük oluşturan ikinci bir uzun tıbbî metin içermesidir. Tez çalışmamızda Nüzhet'in Uzel Kütüphanesi nüshası tıp tarihi literatürüne katkıda bulunabilmek amacıyla Arapçadan Türkçeye çevrilmiş, incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dâvûd Antâkî is an Ottoman scientist who lived in XVIth century and considered among famous and reputable scholars of his era. Beside his main identity as a physician, he worked in different areas such as veterinary, pharmacy, logic, philosophy, astronomy, engineering, algebra, theology and literature. As he was blind from birth, he was called“Darîr”and because of his knowledge, he was called“Basîr”which means the person who can see through the eyes of heart. He has given many works especially in medicine and pharmacy and has gained great fame with these publications. Dâvûd Antâkî's publications can be found in many countries of the world; a significant amount of them can be found in libraries of Turkey. His most important work called 'Tezkiretü üli'l-elbâb ve'l câmi' li'l- 'acebi'l-'uccâb', also shortly called 'Tezkire -i Dâvûd '. The medical compendium by Dâvûd Antâkî with the elaborate title Nüzhetü'l- Ezhân fi İslâhi'l-Ebdân (Delight of the minds in the improvement of the bodies) is not generally as well-known as his very popular Tezkire is another important medical work of him. This medical manuscript Nüzhet is a systematic work on medicine, with an introduction, seven chapters, and a conclusion. One of the 19 manuscript copies remaining today belongs to the Prof. Dr. İlter Uzel's personal library. This worn and partially missing copy includes a second long and integrated medical text in its margin spaces, which makes the book original. In this study, the manuscript belongs to Uzel's library was translated from Arabic to Turkish and evaluated-interpreted with