Idrarda etil glukuronidin(ETG)lC-MS/MS sistemi ile tayini
Determination of ethyl glucuronide (ETG) in urine by lC-MS/MS systems
  1. Tez No: 326335
  2. Yazar: ALİ ACAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER AÇIKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, alkol alındığının kanıtı olan etil glukuronidin, idrardan tayini için güvenilir bir analiz metodu geliştirilmesi amaçlanmıştır. İdrarda etil glukuronidin tayini son alkol alımından sonraki süreçte de mümkün olduğundan ante ve postmortem toksikolojik incelemelerde alkol kullanımının bir göstergesidir. Alkol kullanımına bağlı, ölümle sonuçlanan veya sonuçlanmayan yol veya iş kazaları olabilmektedir. Ayrıca alkoliklerde, intihar veya cinayet olgularıyla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu konuyla ilgili adli olayların, hızlı ve güvenilir şekilde çözümüne katkı sağlanması düşünülmektedir. Geliştirilen yöntem, alkol bağımlılığı tedavisi gören kişilerden alınan idrar örneklerine uygulanmıştır.Bu çalışmada katı faz ekstraksiyon yöntemi ile ekstrakte edilen idrar örnekleri sıvı kromatografisi/ kütle spektroskopisi sistemi ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda, alkol metaboliti olan etil glukuronidin tayini amacıyla idrarda hızlı, güvenilir ve ucuz bir yöntem geliştirilmiş ve valide edilmiştir.Yöntemi geçerli kılmada, seçicilik, doğrusallık, gözlem limiti (LOD), tayin limiti (LOQ), doğruluk, tekrarlanabilirlik ve günler arası ara-üretilebilirlik parametreleri belirlenmiştir. Geri kazanım % 70,37 olup, yönteme ilişkin gözlem limitinin 90,75 ngmL-1, tayin limitinin 185,0 ngmL-1 olduğu, yöntemin 50,0-3000,0 ngmL-1 değerleri arasında doğrusallık gösterdiği bulunmuştur. Yöntemin tekrarlanabilirliği % 13,08 (% RSD) bulunmuştur. Yöntemin günler arası ara-üretilebilirliği (% RSDR) 200,0, 1000,0 ve 3000,0 ngmL-1 için sırasıyla % 8,58, % 8,82 ve % 10,57 olarak bulunmuştur. Bu derişimlerde Horwitz ve HorRat katsayıları da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, development of a reliable analytical method for the determination of ethyl glucuronide metabolite, which is an evidence of alcohol, in urine was aimed. Since the determination of ethyl glucuronide in urine is possible also in the period after the recent alcohol intake, it is an indication of alcohol use, in the ante- and post-mortem toxicological investigations. Alcohol-related road or work accidents may ocur, which may sometimes result in death. In addition, cases of suicide or murder are often encountered,with alcoholics. With this ethly glucuronide determination method, it is thought to provide a quick and a reliable solution to judicial events related to this subject. The method developed, is applied to urine samples obtained from the people who are under alcohol addiction treatment.In this study, urine samples extracted with solid-phase extraction method, has been analyzed by liquid chromatography/mass spectroscopy system. A fast, reliable and inexpensive determination method for ethyl glucuronide, which is an alcohol metabolite, was developed and validated.Specificity, linearity, limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), accuracy, repeatability and intermediate precision (inter-day) and system suitability parameters were determined in the validation study. The recovery of the extraction method was 70,37. It was found that the detection and quantification limits for the method were 90,75 ngmL-1 and 185,0 ngmL-1, in order. The method showed linear response between the values 50,0-3000,0 ngmL1. The repeatability of the method was 13,08 % (RSD%). Intermediate precision of the method (RSDR %) was 8,58 %, 8,82 % ve 10,57 % at 200,0, 1000,0 ve 3000,0 ngmL-1 concentration levels, respectively. Horwitz and HorRat ratios were calculated and found in acceptable limits at these concentration levels.