GC/fID cihazında kokain metot validasyonu
Validation of GC/FİD method for the determination of cocaine
  1. Tez No: 326336
  2. Yazar: ERSİN GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Adli bilimler; günümüzde destek aldığı diğer bilim dallarındaki teknolojik gelişmelerin ışığında daha doğru ve kesin sonuçlar elde etme çabası içindedir. Çünkü hizmet ettiği mahkemeler, olayları çözebilmek için adli bilimlerin sunduğu doğruluğundan şüphe duyulmayan kanıtlara ihtiyaç duyar. Bundan dolayı akretidasyon günümüzde vazgeçilmez bir gereklilik haline gelmiştir.Kokain bölgesel anestezide, çocuklarda bile, göz, burun ve boğaz ameliyatlarında kullanılan bir ilaç olmuştur. Kokain, yüksek derecede psikolojik bağımlılık, orta düzeyde fiziksel bağımlılık yaptığından dolayı birçok ülkede uyuşturucu kapsamına girip yasaklanmıştır.Sunulan bu çalışmada; adli bilirkişilik yapan laboratuvarlarda kullanılan GC/FID cihazında kokain tayin metodu, validasyon parametreleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve metodun geçerliliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences; today received support in the light of technological developments in other disciplines more accurate and precise results are in an effort to obtain. Because they serve the courts, the presentation of events to solve forensic science evidence that we need not suspect that it is correct.Cocaine is used for local anaesthetize, eyes, nose, throat medical operations. Cocaine has highly psychological dependence, physical dependence, so that cocaine is accepted abuse drug all over the world.In this study, validition parameter of cocaine determination method for GC/FID which is used forensic laboratuary, is examined and accepted.