Insan DNA'sının ev tozu ve akarlarında araştırılması
The investigation of the human DNA within house dust and its mites
  1. Tez No: 326338
  2. Yazar: KASIM GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Suç, suçlu ve mağdur arasındaki ilişki olay yerinden toplanan biyolojik deliller ile ortaya çıkarılabilir. Biyolojik delil incelenmesindeki temel amaç DNA'ya ulaşmaktır.DNA adli bilimlerde suçlu ile suçsuzu ayırt etmek için delil karşılaştırmalarında kullanılan çok önemli bir parametredir.Olay yerinde bulunan biyolojik deliller genellikle kan, doku parçaları, kıl, tırnak, vücut sıvıları vb. gözle görülen boyutlarda oldukları gibi; deri epitel döküntüsü gibi gözle görülemeyen boyutlarda da olabilir.Olay yeri bir evin içi olduğunda mikroskobik boyutlardaki degrade insan deri döküntüleri ve bu deri döküntüleri ile beslenen ev tozu akarları adli bilimlerde delil olarak kullanılabilir mi Bu soruya cevap bulmak amacıyla 27 evin yatak odalarından vakumlanarak ev tozu toplanmıştır. Ayrıca bu evlerde yaşayan 40 kişiden karşılaştırma amacıyla tam kan örnekleri alınmıştır. Toplanan tozlara yüzdürme yöntemi uygulanmış ve mikroskop altında epitel hücreleri içeren tozlar ve akarlar ayrı ayrı ependorf tüplere biriktirilmiştir. 1 evde akar bulunamamıştır.Tam kan, toz ve akar örneklerine DNA izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen DNA örneklerinin 9 miniSTR lokusu PCR işlemi ile çoğaltılmıştır. Daha sonra PCR ürünleri kapiller elektroforez işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen elektroforegram pikleri 9 miniSTR lokusuna göre analiz edilmiş ve tiplendirme yapılmıştır.Kan örneklerinden elde edilen profiller ile tozlardan ve akarlardan elde edilen elektroforegram sonuçları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda; toz örneklerinde 40 kişiden 31'inde (% 77,5), akar örneklerinde ise 39 kişiden 4'ünde (% 10,25) tam profil elde edilmiştir.Sonuç olarak, insanların yaşadığı yerlerde mikroskobik boyutlardaki insana ait deri epitel döküntüleri ve döküntüler ile beslenen ev tozu akarları vakumlama yöntemi ile toplanmıştır. Bu iki materyalden insan DNA'sına ulaşılmıştır. Böylece suç, suçlu ve mağdur arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relation among crime, criminal, and victim could be revealed by evaluation of biological evidence collected from crime scenes. The main goal of biological evidence examination is to reach DNAs. In forensic science, DNA is a crucial parameter in examination of evidence which allows to distinguish between the guilty and the innocent.The biological evidence found at crime scenes could be observable to the naked eye, such as; blood, tissue pieces, hair, nail, body fluids etc. they could also be invisible with the naked eye such as; skin epithelial shed.When the crime scene is a house, could degrade skin epithelial shed which is in microscopic scale and HDM's that are fed with this shed be used as evidence in forensic science To answer this question, some amount of house dust was collected from the bedrooms of 27 houses by vacuuming. In addition to this, whole blood samples were collected from the 40 people who live in these houses for the purpose of comparison. Flotation process was carried out to the collected dusts.Then, HDM's and the dusts which have epithelial cells were accumulated into ependorf tubes seperately under the microscope. No mites were found in one of the houses.DNA isolation was applied to whole blood, dust, and mite samples. Obtained DNA samples 9 miniSTR lokus sections were multiplied with PCR process. After this, PCR products were taken into capillary electrophoresis process.The acquired electrophoregram peaks were analysed according to 9 miniSTR loci and typing was performed.The profiles obtained from the whole blood samples and the electrophoregram results acquired from the mites and the dusts were ompared. In consequence of comparison, for dust samples, 31 people out of 40 people (% 77,5), and for mite samples, 4 people out of 39 people (% 10,25) had full profiles.As a result, skin epithelial sheds in microscopic scale and HDM's fed with these sheds were collected with vacuum pumping method from living spaces. Then, human DNA was extracted from these two materials.Thus, it was shown that the relation among crime, criminal, and victim can be revealed by this method.