Sezaryen ameliyatı sonrası uygulanan reiki dokunma terapisinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Reiki touch therapy effects on pain and anxiety after cesarean surgery
- Tez No: 326343
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırma, sezaryen ameliyatı sonrası uygulanan Reiki dokunma terapisinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini incelemek amacıyla, randomize kontrollü ve ön test-son test modeline uygun deneysel düzende yapılmıştır.Araştırma, İzmir İli Ödemiş ilçesi Ödemiş Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde 7 Şubat - 5 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın desenini; Reiki uygulama grubu ve girişimsiz kontrol grubu oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü istatistiksel olarak Güç Analizi ile belirlenmiştir. Uygulama (n=45) ve kontrol (n=45) grupları yaşa ve doğum sayılarına göre rastgele gruplama yöntemi ile basit randomizasyon tekniği kullanılarak seçilmiştir (n=90). Güç analizi sonucunda çalışmanın gücünün %100 olduğu saptanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Bilimsel Etik Kurul'undan, araştırmanın yürütüldüğü kurumdan ve hastalardan yazılı izin alınmıştır.Araştırmanın verilerinin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Durumluk Kaygı Envanteri, Hasta İzlem Formu, Reiki Uygulama Rehberi, Reiki Uygulamasında Yaşanılan Psikodinamik Tepki Listesi, Reiki Uygulamasına İlişkin Soru Formu kullanılmıştır.Uygulama grubundaki hastalara Reiki, ameliyat sonrası ilk 24 ve 48 saatte vücudun belirli 10 bölgesine her biri 3'er dakika olmak üzere toplam 30 dakika uygulanmıştır. Reiki ameliyat sonrası analjezik uygulamasından sonraki 4-8 saat içinde günde 1 kez toplam 2 gün (ilk 24 ve 48 saat) uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar ise 30 dakika dinlendirilmiştir.Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılarak, sayı ve yüzde dağılımları, ki kare, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Bonferroni testi, Friedman testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örneklem Testi, McNemar-Bowker testleri uygulanmıştır.Uygulama ve kontrol grubundaki hastaların 1. ve 2. günlerde ölçülen 1., 2., 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Research has been done with the purpose of analyzing the effects of Reiki touch therapy on pain and anxiety which applied after cesarean surgery, as randomized controlled and in an experimental layout which is appropriate to the model of pretest - posttest.Research was achieved in Odemis Public Hospital Maternity Service in Odemis Izmir in between 7 February - 5 July 2011. Pattern of research were formed by Reiki practice group and interference-free control group. Sample size was determined by statistical power analysis. Application (n=45) and control (n=45) groups were chosen by using simple randomization technique, with the random grouping method according to age and the number of births (n=90). As a result of power analyses, the power of study was found to be 100%. For the conduct of the research, the written permission was received from Ege University School of Nursing Scientific Ethics Committee, the research institution and the patients.For collecting of research data; Patient Description Form, Visual Analog Scale, State Anxiety Inventory, Patient Follow-up Form, Practical Guide to Reiki, Psychodynamic Respond List experienced in Reiki Practice and Questionnaire on the Implementation of Reiki has been used.Totally 30 minutes Reiki was applied to the patients in implementation group in the first 24 and 48 hours after surgery, to 10 identified region of the body as 3 minutes each. Reiki was applied totally 2 days as once a day (first 24 and 48 hours) within 4-8 hours after the application of post-operative analgesic.