13-15 yaş arası görme engelli sporcuların stres ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
The evaluation of stress and aggression levels of 13-15 years old aged visually impaired athletes
  1. Tez No: 326357
  2. Yazar: İBRAHİM DALBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERUDUN ODAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET13-15 YAŞ ARASI GÖRME ENGELLİ SPORCULARIN STRES VE SALDIRGANLIK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİBu çalışmanın amacı 13-15 yaş arası spor yapan ve yapmayan görme engelli bireylerin stres ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir.Araştırmanın örneklemini, İzmir ilinde spor yapan 50 bayan ve erkek görme engelli bireyler ile spor yapmayan 50 bayan ve erkek görme engelli bireyler gönüllü olarak katılmıştır.Çalışmada, gönüllülere demografik bilgiler, stres ve saldırganlık anketleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 18.00 adlı paket program kullanılarak kayıt edilmiştir. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla, t testi, Korelasyon Analizi, Betimsel İstatistik uygulanmıştır.Cinsiyete göre, bayan ve erkek görme engelli bireylerin stres düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunurken; saldırganlığın ölçeğinin alt boyutlarından yıkıcı saldırganlık, atılganlık, edilgenlik düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Spor yapan ve yapmayan bireyler karşılaşırıldığında saldırganlık ölçeğinin alt boyutlarından yıkıcı saldırganlık, atılganlık, edilgenlik düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunurken; stres düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Bunun yanında saldırganlık ölçeğinin alt boyutları ile stres ölçeği arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.(*P
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EVALUATION OF STRESS AND AGGRESSION LEVELS OF 13-15 YEARS OLD AGED VISUALLY IMPAIRED ATHLETEST he purpose of this study is to evaluate the stress and aggression levels of visually impaired athletes and sedentary individuals.At this study, 50 visually impaired male and female athletes and 50 sedentary male and female individuals in the province of İzmir were participated volunteerly.In the study, volunteers were performed demographic characteristics, a stress scale and an agression scaleThe obtained data were recorded in computer environment by using a package program named SPSS 18.00. T-test, Correlation Analysis and Descriptive Statistics were applied in order to test the hypotheses of survey.By gender, significant difference was found between the stress levels of visually impaired male and female individuals, while significant difference wasnt found between the levels of destructive aggression from sub-dimensions of aggression scale, assertiveness and passivity. Considering the impaired individuals involved in sports and the sedentary ones, significant difference was found between the levels of destructive aggression from sub-dimensions of aggressiveness, assertiveness and passivity while significant difference was between the stress levels of visually impared athletes and visually impared sedentary individuals.Additionally, statistically significant correlation was found between the sub-dimensions of aggression scale and stress scale. (*P