Anatomik pozisyondaki normal diz eklemlerinin eklem aralıklarının MR (magnetik rezonans) görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 32636
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Anatomik olarak normal bir diz eklemi yapısına sahip olduğu belirlenen 184 bireyin medial ve lateral diz eklemi aralıkları değerleri MR görüntüleme yöntemi ile ölçüldü. Elde edilen bu veriler, bireylerin yaş gruplarına, cinsiyetlerine, cilo dağılımlarına, boy dağılımlarına, vücut kitle indekslerine göre ayrı ayrı gruplar halinde kaydedildi ve her grup için ortalama medial ve lateral diz eklemi aralıkları değerleri hesap adildi. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre; anatomik olarak normal bir diz eklemi yapısına sahip olan tüm bireylerin Lateral diz eklemi aralıkları medial diz eklemi aralıklarından daha geniştir. Yaşlanmaya paralel olarak diz eklemi aralığı değerlerinde düzgün bir şekilde azalma görülür ve çocukların diz eklemi aralıkları erişkinlerden daha geniştir. Erkeklerin medial relateral diz eklemi aralıkları kadınlardan daha geniştir. bireylerin diz eklemi aralıkları değerleri ile kiloları ve vücut :itle indeksleri arasında bir ilişki yoktur. 180 cm. 'ye kadar değişen bir boy uzunluğuna sahip bireylerin diz eklemi aralıklarında boy uzunluğunun artışına paralel olarak bir genişleme gözlenir. Daha uzun boylu bireylerin diz eklemi aralıklarının genişlikleri, 171-180 cm. arasında bir boyuzunluğuna sahip olan gruptan anlamlı bir fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The medial and lateral knee joint spaces of 184 patients who had anatomically normal knees were measured by using Magnetic Resonance Imaging method. The findings were compared according to age, sex, weight, height and body mass index changes of the individuals and the mean values of medial and lateral knee joint spaces were calculated in every group. The results show that in an anatomically normal population, all the individuals have larger lateral knee joint spaces than medial knee joint spaces. The patients loose knee joint space regularly with increasing age. Children have larger knee joint spaces than adults. Men have larger knee joint spaces than women. Knee joint space size is not related to the weight, and body mass index of the individual. The knee joint space size of the patients increase regularly with increasing height up to 180cm.. The patients, who are taller than 180 cm. do not show any marked difference in joint space size, when compared with the patients whose heights differ in between 171-180cm.. 41