Ön çapraz bağ rekonstrüksiyon cerrahisi sonrası radyolojik değerlendirme ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının takibi
Radiological evaluation and follow-up of magnetic resonance imaging findings after anterior cruciate ligament reconstruction surgery
- Tez No: 704890
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: ÖÇB rüptürü sonrası rekonstrüksiyon cerrahisi geçirmiş hastalarda MRG bulgularının değerlendirilmesi, erken osteoartrit gelişimi ile rerüptür için risk faktörlerinin belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ile Haziran 2021 tarihleri arasında ÖÇB rekonstrüksiyon cerrahisi geçirmiş, sistemimizde erken ve geç dönem MRG'leri bulunan 60 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu MRG'ler MOAKS kriterleri (kemik iliği ödemi, osteofit gelişimi, kartilaj hasarı, menisküs ekstrüzyonu, menisküs yırtıkları) dikkate alınarak osteoartrit belirteçleri ve ÖÇB yaralanmasına eşlik eden patolojilerin saptanması için kullanılmıştır. MOAKS kriterlerine ek olarak patellar tendon ve vastus medialis kası gibi diz eklem stabilizasyonuna katkısı olan faktörler değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra rerüptür açısından olası risk faktörü olarak belirlenen medial tibial eğim, lateral tibial eğim ve anterior tibial translasyon gibi anatomik ölçümler yapılmıştır. Ayrıca tünel açıları ve pozisyonları, tünel kist gelişimi gibi cerrahi teknik ve komplikasyonlara yönelik MRG değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu ölçümlerin erken ve geç dönem MRG arasındaki değişimi, osteoartrit gelişimi ve rerüptür ile ilişkisi istatiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen 60 hastadan %23,3'ü kadın (n=14), %76,7'si erkekti (n=46). Hastaların yaşlarının median değeri 29 idi (15-64). Hastaların %34,6'sında osteofit skorlarında belirgin progresyon mevcuttur. Vakaların %24,9'unda ise kartilaj skorlarında belirgin progresyon izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of MRI findings in patients who had undergone reconstruction surgery after ACL rupture, determination of risk factors for early development of osteoarthritis and rupture. Materials and methods: Sixty patients who had ACL reconstruction surgery between January 2009 and June 2021 and had early and late MRIs in our system were included in our study. These MRIs were evaluated for the detection of osteoarthritis markers and pathologies accompanying ACL injury, taking into account the MOACS criteria (bone marrow edema, osteophyte development, cartilage damage, meniscus extrusion, meniscal tears). In addition to the MOACS criteria, factors contributing to knee joint stabilization such as patellar tendon and vastus medialis muscle were evaluated. In addition, anatomical measurements such as medial tibial slope, lateral tibial slope and anterior tibial translation, which were determined as possible risk factors for rupture, were made. In addition, surgical techniques such as tunnel angles and positions, tunnel cyst development, and MRI evaluations for complications were made. The variation of these measurements between early and late MRI, the relationship between osteoarthritis development and rupture were statistically analyzed. Results and Conclusions: Of the 60 patients evaluated in the study, 23.3% were female (n=14) and 76.7% were male (n=46). The median age of the patients was 29 (15-64). There is significant progression in osteophyte scores in 34.6% of the patients. Significant progression in cartilage scores was observed in 24.9% of the cases.